Černobyľ a Fukušimu budú monitorovať z vesmíru

27.08.2013 07:12

Ukrajinská a japonská vláda sa v pondelok dohodli na spoločnom projekte, ktorého cieľom bude z vesmíru sledovať okolie a priestory vážne poškodených jadrových elektrární v Černobyle a Fukušime.

Dohodu potvrdili ministri zahraničných vecí oboch krajín – Fumio Kišida a Leonid Kožara. Projekt ráta s budúcoročným vyslaním ôsmich miniatúrnych satelitov na obežnú dráhu Zeme. Ich úlohou bude zbierať informácie o situácii v kriticky poškodených zariadeniach. Kým tokijská univerzita dodá osem 60-kilogramových satelitov s priemerom 50 centimetrov, ukrajinská vesmírna agentúra prispeje raketovými zariadeniami. Úlohou satelitov bude z výšky 600 kilometrov každé dve hodiny zhotovovať zábery a taktiež vyhodnocovať signály zo senzorov umiestnených na Zemi pre prípadné prekročenie úrovne radiácie.

Kým jadrová katastrofa v Černobyle z apríla 1986 sa stala počas neúspešného testu, keď došlo k prehriatiu a výbuchu jedného z reaktorov, fukušimské reaktory v marci 2011 tvrdo doplatili na výpadok chladiacich systémov po zásahu ničivými vlnami tsunami, ktoré vyvolalo silné podmorské zemetrasenie. Udalosti v ukrajinskom Černobyle a japonskej Fukušime sa považujú za najväčšie jadrové katastrofy v histórii ľudstva.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#jadrová elektráreň #vesmír #Fukušima #Černobyľ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku