Severná Kórea zrejme chystá nové skúšky balistických rakiet

Severná Kórea zrejme od polovice roka stavia novú odpaľovaciu rampu pre skúšky mobilných balistických rakiet.

31.08.2013 10:15
Severná Kórea, KĽDR, raketa Foto:
KĽDR vlani v decembri vykonala test odpálenia rakety dlhého doletu.
debata

Podľa amerických satelitných záberov to robí v rovnakej lokalite, kde vlani v decembri odpálila raketu dlhého doletu. S odvolaním sa na Americko-kórejský ústav univerzity Johnsa Hopkinsa o tom informovala agentúra AFP.

Mohutné prípravy sa konajú v mieste pri pobreží na severozápade krajiny, odkiaľ raketa dlhého doletu vlani v decembri vyniesla na obežnú dráhu Zeme pozorovaciu družicu. Západ tento krok odsúdil ako zakázaný test rakety dlhého doletu.

„Hoci je ešte príliš skoro, aby sa dala presne stanoviť funkcia miesta, možným vysvetlením je stavba novej rampy pre skúšky mobilných balistických rakiet,“ odhadol ústav s tým, že miesto je príhodné pre testovanie rakiet Musudan s doletom až 4000 kilometrov.

Najnovšie satelitné snímky ukazujú, že v danej lokalite bola postavená nová cesta a rekonštruovaná vojenská kasáreň. Stavebné práce, ktoré sa začali v polovici tohto roka, sa teraz zameriavajú na radarový systém a novú odpaľovaciu rampu. Jej rysujúca sa vodorovná základňa vyvoláva predpoklad, že poslúži k odpáleniu balistickej rakety.

Ústav však na základe postupu prác odhadol, že „je málo pravdepodobné, že by Severná Kórea podnikla raketové skúšky v priebehu najbližšieho pol roka“.

Pchjongjang tvrdí, že severokórejský vesmírny program má iba vedecké účely, zatiaľ čo Soul a jeho spojenci, najmä USA, obviňujú komunistický režim z vývoja medzikontinen­tálnych rakiet, a teda porušenia sankcií OSN.

Po februárovej jadrovej skúške KĽDR tvrdila, že použila novú zmenšenú a ľahšiu nálož, ktorá by mohla byť použitá v rakete dlhého doletu. Severokórejská propaganda potom strašila rozpútaním jadrovej vojny a hrozila „preventívnym úderom“ proti USA.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Severná Kórea #Rakety