Gauck si ako prvý prezident Nemecka uctil obete nacistov

04.09.2013 07:18, aktualizované: 16:41
Oradour-sur-Glane, Francúzsko, Nemci, 2....
Zrúcaniny budov v smutne známej francúzskej obci Oradour-sur-Glane. Autor: ,

Joachim Gauck si v stredu ako vôbec prvý nemecký prezident uctil pamiatku obetí nacistickej masakri vo francúzskej dedinke Oradour-sur-Glane pred takmer 70 rokmi.

Gauck ešte v utorok prišiel do Paríža, kde sa stretol so svojím náprotivkom Francoisom Hollandom. V stredu sa spolu presunú do Oradour-sur-Glane, kde nemeckí nacisti v júni roku 1944 vyzabíjali takmer celú jej populáciu. Hitlerova armáda popravila asi 650 ľudí, prevažne deti a ženy. Tých nahnali do kostola, do ktorého pustili plyn a následne podpálili. Zvyšných skoro 200 mužov zase nahnali do stodôl, kde ich postrieľali do nôh, poliali benzínom a zapálili. Masakru prežilo iba šesť ľudí. Vraždenie malo byť pomstou za akcie francúzskych partizánov v regióne a za zadržanie nacistického dôstojníka francúzskymi odbojármi v neďalekej dedine. Špekuluje sa, že nacisti si dediny pomýlili.

Symbolický príchod nemeckého prezidenta Gaucka, niekdajšieho bojovníka proti komunistickému režimu v bývalom východnom Nemecku, do Oradour-sur-Glane je tretím svojho druhu po marcovom návšteve talianskej dedinky Sant'Anna di Stazzema a minuloročnej návšteve českých Lidíc, kde nacisti pozabíjali desiatky ľudí ako pomstu za atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha z mája 1942.

#vojaci #Nacisti #2. svetová vojna #Oradour-sur-Glane #Francúzi #Nemci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku