V Nemecku zomrel posledný svedok Hitlerovho konca v bunkri

06.09.2013 15:13

Zomrel posledný svedok neslávneho konca vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera v berlínskom bunkri. Člen najužšieho kruhu služobníkov ríšskeho kancelára Rochus Misch skonal vo štvrtok vo veku 96 rokov po krátkej chorobe. S odvolaním sa na Burkharda Nachtigalla, ktorý Mischovi pomáhal spísať pamäti, o tom v piatok informovala agentúra AP.

Na snímke z 10. marca 2005 ukazuje Hitlerov...
Na snímke z 10. marca 2005 ukazuje Hitlerov osobný strážca Rochus Misch na fotografiu vodcu, ktorú zhotovil v jeho dome v juhonemeckom meste Berchtesgarden začiatkom roku 1940. Autor: SITA/AP, Herbert Knosowski

Misch až do konca života nedal na Hitlera, o ktorom nehovoril inak než ako o „šéfovi“, dopustiť. Dôrazne odmietal pripustiť, že by jeho vodca mal niečo spoločné s holokaustom. „Neviem si Hitlera ako vraha predstaviť. To jednoducho nie je možné. Bol taký priateľský, tak milý,“ citoval v piatok jeho slová denník Die Welt.

Ako príslušník jednotiek SS sa Misch podľa denníka zúčastnil v roku 1938 anexie Rakúska a o rok neskôr obsadenia Sudet. Potom bojoval tiež v Poľsku a bol ťažko zranený. Keď sa uzdravil, vybrali ho v roku 1940 ako osobného ochrancu a univerzálneho pomocníka Hitlera. Robil všetko, od zdvíhania telefónov až po vítanie hodnostárov.

Päť rokov Misch sprevádzal vodcu všade a strávil s ním aj jeho posledné hodiny v berlínskom bunkri. Bol aj posledným žijúcim človekom, ktorý vodcu a jeho ženu Evu Braunovú videl potom, čo spáchali samovraždu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #vojna #bunker #nacizmus #Misch #Adolf Hitler
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku