Letectvo sa operácií zdržiavalo od 21. augusta, kedy pri chemickom útoku v okolí hlavného mesta údajne zahynulo až okolo 1 400 ľudí. Odhady sa ale líšia. USA preto pripravujú odvetný útok na sýrske vojenské stanovištia, ale chýba k tomu podpora Kongresu i verejnosti. Najnovšie by akciu mohol odvrátiť ruský návrh, aby Sýria otvorila kontrole svoj chemický arzenál, s čím vraj Damask súhlasil.
Najťažšie boje v utorok opozícia hlási zo štvrti Barza, ktorá leží severne od centra Damasku. Postup provládnych milícií tam zaisťovala ťažká paľba z lietadiel i tankov. Štátne médiá tvrdia, že „teroristi“, čo je vládny termín pre opozíciu, utrpeli veľké straty v Barze i v susednom Kábúne.
Opozičný aktivista Saláh Muhammad, ktorého citovala agentúra Reuters, povedal, že aj keď ruský návrh nebude úspešný, umožnil Damasku získať čas. „Počítajú zrejme s tým, že v dočasnej dobe žiadny útok nebude,“ povedal. Podľa neho armáda rozmiestnila tanky na kopec Kásjún, pretože uličky vo štvrtiach, kde sa v utorok bojuje, sú pre túto techniku príliš úzke.
Paľbu z Kásjúnu potvrdili aj obyvatelia Barze. „Kým chemické zbrane sú neprijateľné, svet si zrejme myslí, že to, že Asad zničí Damask konvenčnými zbraňami, je v poriadku,“ citovala Reuters jednu z obyvateliek Barze.
Ďalšie boje sú hlásené i z Muadamíje, ktorá leží južne od metropoly a patrí medzi oblasti zasiahnuté pri augustovom chemickom útoku. Tamojší opozičný aktivista Vasím Ahmad povedal, že ak vláda poslala nad Muadamíju znovu lietadlá, necíti už medzinárodný tlak.