Fio bankaFio banka

Obama žiada Kongres o odklad hlasovania o intervencii v Sýrii

Americký prezident Barack Obama v utorok vyzval Kongres, aby počkal s hlasovaním o použití sily v Sýrii do času, než sa rozhodne o ruskom návrhu na zabezpečenie sýrskych chemických zbraní. Po stretnutí s Obamom to povedal predseda branného výboru Senátu Carl Levin.

10.09.2013 22:07 , aktualizované: 22:25
Obama, Sýria, Kongres Foto: ,
Americký prezident Barack Obama opúšťa pracovný obed so senátormi a poslancami Snemovne reprezentantov.
debata (4)

„Chce preveriť, ako seriózna je vôľa Sýrčanov a Rusov zbaviť sa chemických zbraní v Sýrii. Chce čas, aby to mohol preveriť,“ povedal Levin po obede skupiny senátorov s Obamom.

Prezident mal na utorok naplánované stretnutia so senátormi a poslancami Snemovne reprezentantov, aby ich presvedčil k podpore vojenských úderov v Sýrii, o ktorú ich požiadal na konci augusta. V utorok večer miestneho času by mal tiež pre Sýriu osloviť v televízii Američanov.

Situáciu ale zásadne zmenil ruský návrh predpokladajúci medzinárodnú kontrolu nad sýrskymi chemickými zbraňami. Sýrsky režim v utorok oznámil, že je pripravený na návrh pristúpiť. Ruská diplomatická iniciatíva nasledovala po improvizovanom výroku amerického ministra zahraničia Johna Kerryho, ktorý v pondelok v Londýne povedal, že Sýria by sa mohla úderom vyhnúť, ak by odovzdala svoje chemické zbrane.

Rokovanie BR OSN o Sýrii odložili na neurčito

Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktoré sa má zaoberať rezolúciou z dielne Francúzska o použití chemických zbraní v Sýrii, odložili na neurčito. O odklad požiadalo Rusko bez udania dôvodu, pričom práve Moskva zasadnutie zvolala. „Stretnutie odvolali na neurčito,“ povedal nemenovaný diplomat. Konzultácie za zatvorenými dverami sa mali pôvodne začať o 22:00 SELČ.

„Vidíme to ako potenciálne pozitívny vývoj a považujeme to za jasný výsledok tlaku na Sýriu,“ povedal v utorok už skôr hovorca Bieleho domu Jay Carney. „Do utorkového rána sýrska vláda nikdy ani nepriznala, že má chemické zbrane. Teraz to urobili,“ uviedol.

Proti vojenskej intervencii sa podľa doterajších informácií stavia väčšina poslancov Kongresu. Senát mal o rezolúcii podporujúcej obmedzené vojenské údery hlasovať v stredu. V priebehu utorka sa ale po zverejnení ruského návrhu v Senáte objavili správy, že k hlasovaniu tento týždeň nedôjde.

Rovnako tak šéf republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell oznámil, že bude hlasovať proti. „Zjavne sa nejedná o zásadné bezpečnostné riziko,“ uviedol. Podľa neho je okolo americkej stratégie v Sýrii príliš nezodpovedaných otázok.

Sýria možno dostane 60-dňový limit na odstránenie chemických zbraní

Skupina ôsmich demokratických a republikánskych senátorov tiež začala pripravovať alternatívnu rezolúciu. Navrhuje údajne, aby Bezpečnostná rada OSN stanovila konkrétny časový limit, zrejme 60 dní, počas ktorého by Sýria musela chemické zbrane odstrániť.

Rovnako ako poslanci aj americká verejnosť je zatiaľ vo svojej väčšine proti vojenskej operácii v Sýrii. V brannom výbore Snemovne reprezentantov preto v utorok hájili zámery administratívy Kerry, rovnako ako minister obrany Chuck Hagel.

Kerry uisťoval, že pre Washington bola vždy prioritou diplomacia a že sýrsky konflikt nemá vojenské, ale len politické riešenie. Ale politického riešenia sa nedosiahne, ak si Bašar Asad bude myslieť, že mu prejde nasadenie smrtiaceho plynu, povedal Kerry s tým, že Sýria má asi tisíc ton chemických zbraní.

Asada nechcú odstrániť, ale prinútiť rokovať

Vyhlásil tiež, že cieľom posudzovaného zásahu nebude odstrániť Asada, ale oslabiť jeho vojenskú moc a prinútiť ho k rokovaniu. „Aby táto diplomatická varianta bola úspešná, musí trvať vierohodná a reálna hrozba americkou vojenskou akciou,“ povedal Chuck Hagel.

Podľa neho nehrozí, že by sa po amerických úderoch zvýšil počet utečencov zo Sýrie. Predseda zboru náčelníkov štábov Martin Dempsey pri rovnakom vyhlásení povedal, že hrozba odvetného úderu zo strany Sýrie je „nízka, skoro nulová“.

Prieskumy sústavne potvrdzujú odpor veľkej časti Američanov. Podľa v utorok zverejnenej ankety denníka The New York Times a televízie CBS si 69 percent respondentov myslí, že by Obama nemal v Sýrii zaútočiť bez súhlasu Kongresu. Pritom tri štvrtiny Američanov je presvedčených, že za nedávnym chemickým útokom sú Asadove sily. Približne 74 percent Američanov je súčasne proti dodávkam zbraní povstalcom bojujúcim proti sýrskemu režimu.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Sýria #Kerry #Asad #Kongres