Fio bankaFio banka

Francúzsko dáva v návrhu rezolúcie Sýrii ultimátum, žiada trest

Francúzsko v návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN k Sýrii žiada, aby Damask do 15 dní priznal, aký počet chemických zbraní vlastní a aby umožnil inšpektorom prístup do miest, kde ich skladuje.

11.09.2013 11:18 , aktualizované: 18:01
OSN, bezpečnostná rada Foto:
Sídlo Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.
debata (22)

Ak režim Bašara Asada tieto podmienky nesplní, rezolúcia má obsahovať hrozbu tvrdých sankcií, vrátane možného vojenského úderu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, ktorá má prvú verziu francúzskeho návrhu k dispozícii.

Návrh pripisuje zodpovednosť za augustový chemický útok v Sýrii jednoznačne sýrskej vláde a žiada, „aby sýrske úrady okamžite prestali používať chemické zbrane“. Ak by Sýria podmienky rezolúcie nesplnila, má Bezpečnostná rada právo „prijať ďalšie potrebné opatrenia podľa Kapitoly VII“, píše sa v návrhu.

Táto kapitola Charty OSN umožňuje zavedenie najrôznejších sankcií, vrátane vojenskej intervencie. Francúzsky návrh je reakciou na pondelkové oznámenie Ruska, ktoré predstavilo zámer prinútiť Sýriu na odovzdanie všetkých chemických zbraní. Damask už s plánom, ktorý má odvrátiť možný vojenský úder pod vedením USA, súhlasil.

Rezolúciu v Bezpečnostnej rade OSN chcú spoločne presadiť Francúzsko, Británia a Spojené štáty. USA považujú záväznú rezolúciu za záruku, že ruský plán je myslený vážne a chcú, aby obsahovala aj sankcie. Rusko však zatiaľ považuje návrh za neprijateľný, okrem iného preto, že Asadovi pripisuje zodpovednosť za chemický útok, čo Moskva považuje za nepreukázané. V Bezpečnostnej rade má Rusko, rovnako ako Spojené štáty, Británia, Francúzsko a Čína, právo veta.

Rusko odovzdalo USA plán na kontrolu sýrskych zbraní

Moskva odovzdala Spojeným štátom svoj plán na zabezpečenie medzinárodnej kontroly nad sýrskym chemickým arzenálom. Oznámila to agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské diplomatické zdroje. O pláne majú vo štvrtok v Ženeve rokovať ministri zahraničných vecí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.

Lavrov príde do Ženevy vo štvrtok popoludní z Kazachstanu, kde je na návšteve. Podľa ruských diplomatov, na ktoré sa odvoláva agentúra ITAR-TASS, by jeho rokovanie s Kerrym mohlo trvať aj niekoľko dní. „Rokovanie začne s veľkou pravdepodobnosťou vo štvrtok a skončí v piatok, ale môže sa predĺžiť aj do soboty,“ uviedol zdroj ruskej agentúry.

Kontakty oboch ministrov sú podľa ruských aj amerických médií priateľské a nepoznačilo ich ani výrazné ochladenie vzťahov na najvyššej úrovni.

Sýria si vraj môže dovoliť vzdať sa chemických zbraní

Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar vyhlásil, že rozhodnutie jeho krajiny pristúpiť na návrh vzdať sa chemických zbraní, nie je rozhodne výraz slabosti alebo strachu. Môže si to vraj dovoliť, pretože nastal nový druh strategickej rovnováhy. Hajdar pritom hovoril o vzťahu Sýrie k Izraelu.

Chemické zbrane označil za jadrovú zbraň chudobných. Sýria si ich vraj zaobstarala, aby získala vojenskú rovnováhu voči Izraelu, „nepriateľovi, s ktorým bojuje vyše 60 rokov“.

Teraz vraj ale nastal „nový druh strategickej rovnováhy“, takže Sýria si môže dovoliť vzdať sa chemického arzenálu. Hajdar v rozhovore, ktorý poskytol agentúre AP, dôvod zmeny rovnováhy nijako nešpecifikoval.

Hajdar povedal, že ruský návrh treba dopracovať. Sýria je podľa neho ochotná pripojiť sa k medzinárodnej konvencii o zákaze chemických zbraní, ale nie v prípade, že k tomu bude nútená. „Sýria nepristúpi na nič, čo jej bude vnútené. Všetky kroky, ktoré niekto označuje za ústupky, sú v skutočnosti sýrskym víťazstvom,“ povedal.

K otázke na to, ako by mohli byť chemické zbrane prevážané v čase, keď v Sýrii pokračuje občianska vojna, povedal: „Nikto neupozornil na prevoz ani odovzdanie kontroly. Hovorilo sa o tom, že tieto zbrane budú sprístupnené medzinárodnej kontrole.“

Podľa OSN vojnové zločiny v Sýrii páchajú vládne i protivládne sily

Sýrske vládne sily v uplynulých mesiacoch masakrovali civilistov, bombardovali nemocnice a páchali ďalšie vojnové zločiny v snahe znovu dobyť územie. Zločinov sa však dopúšťali aj povstalci. Podľa agentúry Reuters to v stredu konštatovali vyšetrovatelia OSN.

Vo svojej najnovšej správe za obdobie od 15. mája do 15. júna vyšetrovatelia uviedli, že protivládne sily, vrátane zahraničných islamistických bojovníkov, majú na svedomí vojnové zločiny ako „popravy“, zadržania rukojemníkov a ostreľovanie civilných štvrtí.

„Páchatelia týchto zločinov, ktorých sa dopúšťajú všetky strany, konajú v rozpore s medzinárodným právom. Nemajú strach zo zodpovednosti. Ich postavenie pred spravodlivosť je nevyhnutné,“ zdôraznila vyšetrovacia komisia OSN.

Facebook X.com 22 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Francúzsko #Sýria #OSN #Asad