Dalajlámovi neprekáža, že ho v Česku neprijal Zeman

Tibetský duchovný vodca Dalajláma nie je sklamaný, že ho žiadny z nástupcov niekdajšieho českého prezidenta Václava Havla neprijal. Stretnutie s nimi by vraj bolo dôležité, keby mal politickú agendu. Dalajláma to uviedol na diskusii Forum 2000, ktoré sa v utorok končí.

17.09.2013 14:36
Dalalajláma Foto: ,
Duchovný vodca Tibetu - dalajláma.
debata (1)

Informoval o tom portál Českej televízie. „Keď budem mať politickú agendu alebo nejakú agendu súvisiacu s vládou, tak je stretnutie s takými lídrami dôležité. Ale inak to dôležité nie je,“ uviedol. Dalajlámu napriek kritike čínskej strany prijímal Havel opakovane. Naposledy sa s ním stretol pred necelými dvoma rokmi len niekoľko dní pred svojou smrťou.

„Dalajláma je jednoznačne náboženský vodca. Keby som bol náboženským vodcom, s potešením by som sa s ním stretol. Ale pokiaľ viem, nikto, ani z mojich spolupracovníkov, ani z mojich oponentov ma za náboženského vodcu neoznačil. Ďalšia možnosť by bola, keby dalajláma bol veľkým investorom,“ nechal sa v kampani pred prezidentskými voľbami počuť Zeman. Zároveň vyhlásil, že dalajláma má „sväté právo“ do Česka prísť.

Tibetský duchovný vodca tiež uviedol, že nechce podobným stretnutím nikomu spôsobovať nepríjemnosti. Zároveň vyslovil názor, že sú to skôr jednotlivci než vlády a politici, kto má možnosť naštartovať skutočnú spoločenskú zmenu.

V minulosti sa z niektorých strán ozývala kritika, že úzke vzťahy s dalajlámom môžu poškodiť ekonomické vzťahy s Čínou. Vlani v septembri sa pre to strhla na českej politickej scéne prudká výmena názorov, keď vtedajší premiér Petr Nečas (ODS) varoval pred „módnymi politickými prejavmi“, ako je podpora tibetskému duchovnému vodcovi či ruským aktivistkám Pussy Riot. Tie podľa neho môžu ohroziť český export.

Na Nečasa vtedy tvrdo reagoval najmä vtedajší minister zahraničia Karel Schwarzenberg (TOP 09), ktorého vraj premiérove slová vystrašili. Prekážalo mu, že ministerský predseda mohol „takto skloniť hlavu pred krajinami, o ktorých všetci vieme, že potláčajú ľudské práva,“ poznamenal s tým , že Nečas vo vyjadrení o Tibete prevzal čínsku propagandu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #dalajláma