V Chorvátsku pre nízke platy štrajkujú tisíce lekárov a sestier

18.09.2013 14:27

Až 40-tisíc chorvátskych nemocničných lekárov a zdravotných sestier v stredu začalo štrajk na protest proti neúmernému pracovnému zaťaženiu a nízkym platom. Do akcie sa podľa miestnych médií zapojilo až 70 percent všetkých zdravotníkov z chorvátskych nemocníc. Akcia má trvať týždeň.

Lekári a sestry požadujú, aby súčasťou nových kolektívnych zmlúv bol záväzok zvýšenie odmien za nadčasy a nemocničné služby. Rokovania odborov s ministerstvom zdravotníctva zlyhalo. Vláda sa podľa štrajkujúcich snažila zdravotníkmi zastrašovať, s účasťou v štrajku sú napriek tomu odbory spokojné. „Každý z nás pracuje za päť ľudí. Za polrok máme 300 až 500 nadčasových hodín, už toho teroru máme dosť. Štát na nás šetrí milióny a miliardy,“ povedala záhrebskému serveru Index predsedníčka združenia sestier a technického personálu Anica Prašňaková.

Hoci naliehavé ošetrenie nemocnice ďalej zaisťujú, pacientov v najbližších dňoch podľa Indexu čakajú veľké komplikácie. Už v stredu sa v nemocniciach tvorili veľké fronty, problémy sú hlavne na chirurgických klinikách. Štrajk sa naopak nedotkol detských nemocníc, onkologických oddelení a dialyzačných pracovísk.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Chorvátsko #lekári #sestričky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku