Kým v hornej komore parlamentu sa v stredu začala procedúra, ktorá ho môže pripraviť o senátorské kreslo, štvornásobný predseda vlády hľadá spôsob, ako sa udržať vo veľkej politike. Je pripravený obnoviť hnutie Forza Italia, s ktorým svojho času triumfálne vtrhol na politickú scénu a pred štyrmi rokmi ho nahradil stranou Ľud slobody. A podľa médií najbohatší Talian špekuluje aj o obídení zákazu vykonávať v Taliansku volené funkcie tým, že by sa dal zvoliť za europoslanca v cudzine, napríklad v ďalekom Pobaltí.
Imunitný výbor talianskeho Senátu hlasoval v stredu večer jasne proti zotrvaniu expremiéra Silvia Berlusconiho v parlamente. Ten je okrem iného odsúdený za daňové podvody. Definitívny verdikt by sa tak mohol v pléne senátu zrodiť už v polovici októbra.
Berlusconi iba pár hodín pred stredajším hlasovaním v senáte sa na Talianov obrátil prostredníctvom videoposolstva. Nervozita pred jeho zverejnením však už nebolo taká veľká, ako ešte začiatkom augusta, keď po odsúdení expremiéra jeho spolustraníci varovali, že opustia krehkú koaličnú vládu stredoľavicového premiéra Enrica Lettu a vyprovokujú predčasné voľby. Nálady v spoločnosti totiž výrazne zúžili Berlusconiho manévrovací priestor. Taliansko prežíva najdlhšiu recesiu v povojnových rokoch a väčšina občanov spája nádeje na oživenie ekonomiky s Lettovou vládou. Čerstvé prieskumy verejnej mienky ukázali, že voliči by tvrdo potrestali vinníka, ktorý by ich o túto nádej pripravil vyvolaním predčasných volieb. „Berlusconi situáciu nedoženie k voľbám, lebo vie, že by sme si ním vydláždili cestu,“ vyhlásil podľa novín Corriere Della Sera sebavedomý primátor Florencie Matteo Renzi, považovaný za nastupujúceho lídra Demokratickej strany premiéra Lettu.
Strata kresla v senáte hrozí Berlusconimu po tom, čo bol uprostred leta právoplatne odsúdený za daňové úniky spáchané jeho mediálnou spoločnosťou Mediaset na štvorročné väzenie. Trest sa mu vďaka amnestii automaticky o tri roky znížil a zostávajúcich 12 mesiacov si vzhľadom na svoj pokročilý vek môže odpykať v domácom väzení alebo verejnoprospešnými prácami. Súčasťou verdiktu je aj päťročný zákaz vykonávania verejných funkcií. Ten síce najvyšší súd v auguste nariadil preskúmať, senát však môže Berlusconiho vylúčiť zo svojich radov aj sám. Berlusconi včera znova hromžil na „ľavicových“ sudcov, ktorí podľa neho neprípustne zasahujú do politiky. Svojich stúpencov mobilizoval ohlásením znovuoživenia niekdajšieho hnutia. „Forza Italia je posledným volaním pred katastrofou,“ vyhlásil vo videoposolstve, ktoré odvysielala väčšina televíznych staníc. „Vždy budem s vami, na vašej strane, či už vyhnaný z parlamentu alebo nie. Nie parlamentné kreslo robí vodcu,“ vyhlásil podľa agentúry ANSA. O stiahnutí svojich ministrov z Lettovej vlády v súlade s očakávaniami nehovoril. O tom, že sa expremiér chystá organizovať masové protestné mítingy, svedčí jeho veta, že „politiku môžete robiť aj mimo parlamentu“.
On sám však o poslaneckú imunitu podľa zistení denníka Il Messagero nechce prísť. „Zvažuje možnosť, že by kandidoval na poslanca Európskeho parlamentu za Estónsko, krajinu, kde talianske zákony zakazujúce mu uchádzať sa o volenú funkciu neplatia,“ napísali noviny odvolávajúce sa na odpočutý rozhovor dvoch Berlusconiho poslancov v parlamentných kuloároch. Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v máji 2014. Podľa Il Messagera voľba na Estónsko padla preto, že v tejto baltskej krajine má svoju silnú základňu jeho blízky priateľ, bohatý podnikateľ Ernesto Preatoni. „Pre Preatoniho bude detská hračka presadiť v Estónsku Berlusconiho kandidatúru i zvolenie,“ píše Il Messagero, ktorý pripúšťa, že ide o „šialený nápad“, ale s poznámkou, že v politike nie je nič dostatočne šialené, aby sa to nemohlo uskutočniť.