Likvidácia sýrskych chemických zbraní vraj bude ľahšia, než sa čakalo

, 27.09.2013 13:47

Sýrsky chemický arzenál sa z veľkej časti skladuje v stave "nepoužiteľnom" na okamžité nasadenie, jeho likvidácia preto môže byť zjavne ľahšia, než sa doteraz predpokladalo.

Píše sa to v dôvernej americko-ruskej správe zo štvrtkového večera, z ktorej citoval denník The Washington Post s odvolaním sa na dvoch nemenovaných účastníkov schôdzky v Bielom dome venovanej tejto otázke.

V správe predloženej Bielemu domu zbrojní experti súdia, že sýrsky chemický arzenál by mohol byť zničený počas deviatich mesiacov, ak bude sýrsky režim spolupracovať. Zároveň dospeli k názoru, že vzhľadom na spôsob uskladnenia arzenálu je menšie riziko, že by ho režim ukryl alebo sa ho zmocnili teroristické skupiny.

Podľa odhadu expertov vlastní Sýria vyše tisíc ton chemických zbraní, z toho 300 ton horčičného plynu. Zvyšok arzenálu je podľa nich skladovaný v „binárnej forme“, teda v podobe dvoch tekutých komponentov, ktoré sa zmiešajú až bezprostredne pred použitím. Nie sú teda použiteľné rovno ako chemická zbraň a môžu byť údajne pomerne rýchlo zlikvidované.

Informácia zverejnená v noci na webe TWP potvrdzuje podľa agentúry AFP poznatky francúzskych rozviedok zo začiatku septembra. Biely dom odmietol dôvernú správu expertov komentovať, napísala agentúra DPA.

OPCW začne rokovať o likvidácii chemických zbraní v piatok večer

Organizácia pre zákaz chemických zbraní OPCW bude v piatok večer vo svojom sídle v Haagu rokovať o návrhu plánu na likvidáciu sýrskeho chemického arzenálu. Výkonná rada organizácie sa bude zaoberať dokumentom vypracovaným Ruskom a Spojenými štátmi, ktorý podľa amerického ministra zahraničia Johna Kerryho predstavuje „pravidlá a smernice“ chemického odzbrojenia Sýrie, ku ktorého sa vláda prezidenta Baššára al-Asada zaviazala. Stretnutie sa začne o 22:00 SELČ. V prípade schválenie rusko-amerického plánu v OPCW o ňom bude následne rokovať Bezpečnostná rada OSN, ktorá by ho mala prijať vo forme rezolúcie. Ak ju BR OSN chváli, pôjde o prvú rezolúciu BR OSN týkajúcu sa Sýrie od vypuknutia tamojšej krízy v marci 2011.

Moskva či Washington zatiaľ podrobnosti dokumentu nezverejnili, podľa zdrojov agentúry AFP však umožní prijatie sankcií vrátane vojenského zásahu proti režimu al-Asada, ak nebude plniť plán chemického odzbrojenia. Súčasťou rezolúcie by pritom nemala byť žiadna odveta za chemický útok pri Damasku z 21. augusta, ktorý Západ pripisuje al-Asadovi.

Experti OPCW momentálne analyzujú dokumenty, ktoré Sýria predložila o svojich chemických zbraniach. Na základe zistení majú vypracovať časový plán ich postupnej likvidácie, ktorá by sa mala ukončiť do konca budúceho roku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plyn #Sýria #OSN #chemické zbrane
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku