"Všetky prieskumy verejnej mienky ukazujú, že vyhráme,“ citoval v nedeľu Berslusconiho denník Financial Times. Miliardár však sľúbil, že jeho strana ešte bude hlasovať za rozpočet na rok 2014.
Berlusconiho výhovorky?
Taliani naposledy volili koncom februára. Po dvoch mesiacoch neistoty vznikla veľká koalícia medzi ľavicou a pravicou. Po ďalších piatich mesiacoch sa zdá, že končí a Taliansko smeruje k ďalšiemu obdobiu politickej nestability.
Začiatkom augusta najvyšší súd potvrdil, že Berlusconi je vinný z daňových podvodov. Jeho trest by sa mal začať v októbri. Je to jeden rok domáceho väzenia alebo verejnoprospešných prác. Už v sobotu ministri z Berlusconiho tábora oznámili, že v kabinete skončia. Mediálny magnát tvrdí, že to bolo preto, lebo koalícia schválila zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Premiér Enrico Letta kontroval, že je to veľké klamstvo. Berlusconi je podľa neho nahnevaný, lebo sa obáva hlasovania, ktoré by mohlo definitívne znamenať, že si bude musieť odpykať trest.
Niečo šialené
"Nemyslím si, že sa Berlusconi podvolí,“ predpokladá Erik Jones, riaditeľ Centra pre politický výskum v Bologni na Univerzite Johnsa Hopkinsa. "Je to otázka osobnej psychológie. Berlusconi radšej urobí niečo šialené, ako by nemal urobiť nič,“ povedal pre Pravdu Jones.
Berlusconiho výzvy na predčasné voľby sa však nemusia naplniť, aspoň nie rýchlo. "Stále sú tu sily, ktoré chcú, aby vláda pokračovala a nie, aby ľudia znovu hlasovali. Sú to lídri Európskej únie, finančné trhy, premiér, ľavicová Demokratická strana, prezident,“ vysvetľuje Claudio Radaelli, expert na taliansku politiku z Exeterskej univerzity. "Hlava štátu Giorgio Napolitano v sobotu vyhlásila, že Taliani nechcú nové voľby. Berlusconi však riskuje. Mohol rezignovať a prijať rozsudok a zachovať si morálny kredit, ak je niečo také vôbec možné, keď hovoríme o ňom,“ povedal pre Pravdu expert.
Po Berlusconiho ťahoch sa v talianskom parlamente možno zrodí nová väčšina. "Napolitano sa nechal zvoliť v apríli za prezidenta s tým, že strany sa dohodnú na veľkej koalícii. Keby sa rozhodol rezignovať, nemohol by rozpustiť parlament a situáciu by musela riešiť nová hlava štátu,“ hovorí o možnom scenári Davide Denti z Fakulty medzinárodných vzťahov na Tridentskej univerzite. Podľa experta by to mohlo viesť k tomu, že by sa ostatné strany, alebo aspoň ich časť a tiež niektorí odpadlíci od Berlusocniho rozhodli podporiť projekt menšinovej vlády. Voľby by potom mohli byť na jar.
"Berlusovni by tak stratil vplyv na chod vecí. Okrem toho 15. októbra má súd rozhodnúť o tom, koľko rokov nesmie zastávať verejnú funkciu vzhľadom na verdikt proti nemu,“ povedal pre Pravdu Denti.
Ekonomické problémy
Dá sa predpokladať, že ďalšie prehĺbenie politickej nestability bude mať vplyv na to, za aké vysoké úroky si bude Rím požičiavať na finančných trhoch. Minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni však toto riziko nevníma ako príliš veľké. Uviedol to pre denník Il Sole 24 Ore. V nedeľu sa tiež stretli na rokovaniach Letta a Napolitano, aby hľadali riešenie krízy. Ich schôdzka sa skončila po uzávierke toho vydania denníka Pravda.