Samotné schválenie si však vyžaduje hlasovanie celej komory, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu mesiaca. V prípade úspechu sa 77-ročný Berlusconi ocitne mimo parlamentu prvýkrát od roku 1994, čo by sa mohlo prejaviť opätovným zvýšením napätia na talianskej politickej scéne po tom, ako vládu minulý týždeň ohrozila hromadná rezignácia ministrov za jeho stranu Ľud slobody (PdL).
Berlusconiho právnici na piatkové zasadnutie neprišli a vydali vyhlásenie, podľa ktorého výbor s prevahou jeho ľavicových odporcov nevyvoláva „čo i len zdanie nestrannosti“. Konanie senátneho výboru sa začalo ešte v septembri, pričom sa ho Belrusconiho prívrženci snažili zablokovať. Samotný trojnásobný expremiér vo štvrtok vyhlásil, že ide o súčasť „operácie s cieľom zbaviť sa lídra stredovej pravice“.
Vylúčenie by však podľa vlastných slov uvítal, keďže „by si mohol trochu oddýchnuť“. Ľud slobody už dávnejšie pohrozil, že v prípade vylúčenia svojho lídra zareaguje hromadným odchodom z parlamentu. Taliansky najvyšší súd v auguste zamietol Berlusconiho odvolanie proti minuloročnému rozsudku, na základe ktorého si má odpykať jednoročný trest odňatia slobody. Dodatočný zákaz vykonávať verejnú funkciu je predmetom ďalšieho skúmania.