Informoval o tom zdroj z prostredia medzinárodnej misie. Devätnásťčlenný tím pricestoval do Damasku v utorok na základe americko-ruskej dohody, teraz už zakomponovanej v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN. Dohoda o likvidácii sýrskych chemických zbraní do polovice roka 2014 odvrátila prípadný vojenský zásah zo strany Spojených štátov proti sýrskemu režimu. Ten mal byť reakciou na použitie týchto zbraní proti civilistom vrátane chemického útoku pri Damasku z 21. augusta, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.
„Dnes je prvý deň ničenia, počas ktorého budú ťažké vozidlá prechádzať a tak likvidovať raketové hlavice, letecké chemické bomby a výrobné zariadenia,“ uviedol zdroj pre agentúru AFP. Zatiaľ nie je jasné, na ktorom z 19 miest s chemickými zbraňami deklarovanými sýrskou vládou operácie prebiehajú. Sýria pred príchodom expertov OPCW poskytla dokumentáciu o svojom chemickom arzenáli. Ten pozostáva z asi 1 000 ton sarínu, horčičného plynu a nervového plynu VX. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na viaceré miesta v krajine.
Sýrske arzenály možno ničiť rôznymi metódami, času je všaj málo
Sýria dostala čas do polovice budúceho roka, aby zlikvidovala svoj rozsiahly chemických arzenál. V krajine zmietanej občianskou vojnou môže ísť o nadľudskú úlohu, ktorá pred odborníkmi stavia množstvo otáznikov. Musia predovšetkým zvoliť niektorý z vyskúšaných spôsobov, ako chemickú muníciu zlikvidovať, uviedla na svojom webe britská stanica BBC.
Chemické zbrane možno zničiť buď teplom, to jedovaté látky neutralizuje, alebo pôsobením iných chemikálií. Ak je súčasťou chemickej zbrane aj trhavina, práca je dvojnásobne obtiažna. Možno však použiť mobilnú deštrukčnú jednotku, ktorá sa dopraví priamo na miesto a možno tak vylúčiť hrozbu explózie počas transportu.
Niektoré z mobilných jednotiek likvidujú jedovaté látky tak, že ich obložia trhavinou a uložia do špeciálnej pancierovanej schránky. V nej nálož exploduje a výbuch zároveň zničí otravnú látku. Americká armáda vyvinula iné zariadenie – nazvané EDS. To na neutralizáciu jedovatého obsahu používa chemické reakcie. Od roku 2001 sa takýmto spôsobom v USA zničilo 1 700 kusov chemických zbraní.
Ďalší systém využíva technológiu takzvanej horúcej detonácie. Munícia sa zahreje na 550 stupňov Celzia, čo je teplota dostatočná na zničenie celej zbrane a jej jedovatého obsahu. Túto metódu vyvinula švédska spoločnosť Dynasafe. Použili ju pri ničení chemických arzenálov v Číne, Nemecku alebo Spojených štátoch.
Zatiaľ nie je jasné, ktorú z týchto metód experti na chemické zbrane v Sýrii použijú. Menej práce budú mať s chemickými zbraňami, čo trhavinu neobsahujú. Chemická látka sa iba rozriedi a prepraví do komerčných prevádzok na likvidáciu nebezpečného odpadu.
Odborníci sa zhodujú, že harmonogram likvidácie sýrskych otravných látok neposkytuje dostatok času na to, aby sa postupovalo štandardným spôsobom. „Utopiť“ chemické zbrane v mori či zakopať ich do zeme nie je dovolené. Zakázané sú pre riziká v životnom prostredí aj riadené explózie v hĺbkových šachtách.
Experti nevylučujú, že pri niektorej munícii sa najprv zneškodnia nálože, pokiaľ zbraň obsahujú. Iní navrhujú, aby jedovatý obsah bol na likvidáciu prepravený do zahraničia, napríklad do Ruska. Moskva má v sýrskom Tartuse svoju základňu, cez ktorú by bolo možné nebezpečný náklad prepravovať.
Asad kritizoval Západ, že dôveruje viac teroristom než jemu
Sýrsky prezident Bašar Asad vyhlásil, že západný svet viac dôveruje teroristom než jemu. Uviedol to v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel, v ktorom hovoril aj o chemických zbraniach a voľbách.
O americkom prezidentovi Barackovi Obamovi povedal, že je „klamár“, Rusov zasa označil za „skutočných priateľov, ktorí pomerom v Sýrii rozumejú oveľa lepšie“. Zopakoval, že jeho vláda nepoužila chemické zbrane a že otvorene spolupracuje s inšpektormi, ktorí teraz tieto zbrane v Sýrii evidujú. „Môžu ísť kamkoľvek, od našej vlády dostanú všetky údaje. Kým tie zbrane nebudú zničené, zostanú pod našou stopercentnú kontrolou,“ tvrdil.
Privítal by, keby Nemecko v sýrskom konflikte pôsobilo ako prostredník. Na otázku, či sa domnieva, že je situáciu možné riešiť dialógom, odpovedal: „S ozbrojenými povstalcami? Nie. Keďže z definície vyplýva, že politická opozícia nemá armádu.“
Asad tiež zopakoval, že ešte nie je rozhodnutý, či bude kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa majú konať na budúci rok, kedy vyprší jeho druhý mandát. Rovnako ako už skôr uviedol, že ak bude mať pocit, že za ním ľudia už nestoja, kandidovať nebude. Pripustil, že obe strany konfliktu, teda aj on, sa dopustili chýb. „Každý robí chyby, aj prezident. Nemožno povedať, za všetko môžu oni, my sme neurobili nič. Realita je šedivá a tienistá,“ vyhlásil.
Na otázku, či si myslí, že konflikt skončí, reagoval: „Neostáva nám iná možnosť, než veriť v naše víťazstvo“. Sám o seba sa vraj neobáva. „Keby som sa bál, odišiel by som zo Sýrie už dávno,“ dodal.