Chceme zmeniť takmer všetko, sľubuje Babiš Čechom pred voľbami

Druhý najbohatší český občan, podnikateľ so slovenskými koreňmi a majiteľ agrochemického holdingu Agrofert založil v máji 2012 politické hnutie ANO 2011. V súčasnosti sa snaží získať priazeň Čechov a dostať sa do Snemovne. Teší sa pritom pomerne vysokej podpore v predvolebných prieskumoch.

08.10.2013 15:01
Andrej Babišš Foto: ,
Andrej Babiš
debata (15)

„Sme vo výbere daní snáď najhoršia na svete po Rusku. Za pätnásť rokov naši smetiari nedostanú výplatu a skončíme ako v Grécku,“ prorokoval Babiš v predvolebnej online diskusii portálu IDnes.cz čiernu víziu možnej budúcnosti, keď sa po voľbách nič nezmení. Podnikateľ chce v politike podľa jeho slov zmeniť „takmer všetko“. Začať mieni bojom s korupciou, voliča chce osloviť aj znížením DPH z 15 na 10 percent, prípadným znížením daní z tlačovín, liekov a kníh na nulu alebo zrušením poplatku za recept.

„Chceme dosiahnuť úplnú sebestačnosť v základných potravinách,“ tvrdí šéf ANO, pričom sa pokúsi posilniť kontrolu bezpečnosti dovážaných potravín a zvýšiť ich kvalitu. Babiš plánuje zapôsobiť aj tým, že v súčasnosti zamestnáva 34-tisíc ľudí. Sľubuje nezamestnaným nové pracovné miesta a oslovuje čerstvých absolventov vysokých škôl, občanov nad 50 rokov a handicapovaných.

Babiš reagoval na otázky čitateľov, ktorí mu vyčítali jeho vyhlásenie, že by štát riadil ako firmu. „Riadim našu firmu ako rodinnú firmu. Myslím si, že štát by mal fungovať ako rodina. Úspešní by sa mali postarať o slabších, ktorí nemali v živote také šťastie. Naše ziskové firmy podporujú stratových a sme solidárni,“ obhajoval sa.

Čechov tiež zaujímalo, ako chce zabezpečiť konzistenciu svojho prípadného poslaneckého klubu, pretože za hnutie kandiduje množstvo rozdielnych osobností. „Naše hnutie má 30-stránkový program, s ktorým sa osobnosti stotožnili a ja pevne verím, že budú hlasovať podľa ústavy, teda podľa svojho vedomia a svedomia. Nie sme klasická politická strana, ktorá hlasuje nedemokraticky ako stádo," uviedol.

Podnikateľ so slovenskými koreňmi začal cestovať po Čechách i Morave a podarilo sa mu obsadiť množstvo priestoru na billboardoch. Jeho kandidatúra má však aj nemálo odporcov. Podľa spisu, ktorý nedávno zverejnila Česká televízia, bol Andrej Babiš agentom ŠtB s krycím menom Bureš. Ten však spis označil za vykonštruovaný a bráni sa proti obvineniu súdnou cestou.

Do vlády sa neženie

Podľa posledných prieskumov by sa hnutie ANO do Snemovne dostalo bez problémov. Necelé tri týždne pred voľbami by podľa agentúry TNS Aisa získalo od voličov 13 percent hlasov a umiestnilo sa tak na druhom mieste tesne pred komunistami s 11 percentami.

Sám Babiš predtým niekoľkokrát zdôraznil, že sa do vlády príliš neženie. Ak by však hnutie získalo dostatočný počet hlasov, zaujímal by sa o ministerstvo financií. Ako bude nová vláda vyzerať, je však zatiaľ otázne. Napríklad podpredsedníčka ODS Miroslava Němcová minulý týždeň odmietla, že by s hnutím ANO mohla ODS vytvoriť koalíciu. Rovnako ako ďalšie tri strany: Zemanovci, Úsvit senátora Tomia Okamuru alebo euroskeptická Hlavu hore označili Babišovo hnutie za nedemokratické.

Podnikateľ Andrej Babiš založil ANO už v roku 2011 najskôr ako občiansku iniciatívu. Už vtedy však neskrýval snahu, že by sa z neho mohla stať politická strana. Chce bojovať predovšetkým proti korupcii a za nižšie dane.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Babiš