Sobotka neráta s ANO. Mal by ísť pracovať, odkázal mu Babiš

Šéf českej sociálnej demokracie Bohuslav Sobotka sa pred voľbami ostro vymedzil proti hnutiu ANO podnikateľa Andreja Babiša a varoval tak voličov, ktorí nechcú pokračovanie pravicovej vlády.

11.10.2013 11:44
Sobotka Foto: ,
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
debata (7)

„Nepočítame so stranou ANO a vidíme riziko, že sa môže po voľbách dohovoriť s ODS a TOP 09, " povedal Sobotka pri stretnutí s novinármi. "Mal by ísť do práce, on totiž nikdy nepracoval,“ reagoval na slová lídra socialistov Babiš. Iformuje o tom portál IDnes.cz.

Po konzervatívcoch Karla Schwarzenberga z TOP 09 a ODS sa jasne odmietavo k spolupráci s hnutím ANO postavila už aj ČSSD. „Asi majú chlapci strach,“ uviedol v piatok podnikateľ so slovenskými koreňmi Andrej Babiš.

Sobotka štrnásť dní pred voľbami detailne opísal predstavu svojej strany v budúcej vláde. „Spoluprácu s protestnými stranami vidím ako rizikovú pre stabilitu budúcej vlády,“ podtkol. Odmietol tiež nielen povolebnú koalíciu, ale aj akúkoľvek inú formu spolupráce s ODS a TOP 09. Za prijateľných partnerov naopak označil komunistov a ľudovcov z KDU-ČSL.

„Platí náš projekt jednofarebnej vlády, ktorá bude závislá na parlamentnej dohode,“ uviedol Sobotka. Tá by podľa neho mohla byť zložená z dvoch, respektíve z troch strán, spresnil s tým, že môže nastať rovnaká situácia ako v roku 2010, kedy sa podľa neho Veci verejné pred voľbami prezentovali stredo-ľavým programom. Potom sa však dohodli na vláde s občianskymi demokratmi a TOP 09. Rovnakú vec vraj môže zopakovať Babišove hnutie a preto varoval voličov, nech si to pri svojom rozhodovaní uvedomia.

Sobotka nechcel prezradiť, čo by komunisti za dohodu s ČSSD mohli získať. „Dlhodobo som zastával princíp, že by komunisti mali mať zástupcu vo vedení Snemovne,“ naznačil šéf sociálnej demokracie jednu z možností. Naopak, zdržanlivý je k možnosti referenda o cirkevných reštitúcii, ktoré chcú v KSČM.

Tolerancia zo strany pravicových zoskupení by podľa šéfa socialistov mohla ohroziť plány jeho strany s rušením niektorých z reforiem bývalých vlád Mirka Topolánka a Petra Nečasa. Sociálna demokracia plánuje škrtnúť dôchodkovú reformu, vrátiť preplácanie prvých troch dní nemocenskej dovolenky, zrušiť väčšinu poplatkov v zdravotníctve, a na lieky a knihy buď neuplatňovať DPH vôbec, alebo zaviesť novú päťpercentnú sadzbu.

Babiš na Sobotkove vymedzenie voči jeho hnutiu reagoval smiechom a so slovami, že ho „skutočne pobavil“. „My sa vymedzujeme voči všetkým, ktorí riadia krajinu dvadsaťtri rokov. Teraz asi všetky parlamentné strany začínajú byť zúfalé. Už pani Němcová z ODS pre denník Právo pripustila spoluprácu s ČSSD, keď bude najhoršie. Všetci tvrdia, že s nami nechcú spolupracovať, občania zasa hovoria, že nechcú s nimi, tak ja myslím, že sú to všetko pozitívne správy,“ uzavrel Babiš.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Česko #Sobotka #Babiš