Zomrel nacistický vojnový zločinec Priebke

11.10.2013 18:16
Erich Priebke
Erich Priebke na archívnej fotografii z roku 1996. Autor:

Vo veku 100 rokov zomrel v piatok nacistický vojnový zločinec Erich Priebke . Bývalý veliteľ nacistických oddielov SS , ktorý má na svedomí smrť mnohých civilistov žil v Ríme v domácom väzení.

Priebke bol jedným zo strojcov brutálneho masakru civilistov v Ardeatinských jaskyniach neďaleko Ríma v marci 1944, kde nacisti povraždili 335 civilných rukojemníkov, z toho 75 Židov, odvetou za partizánsky útok proti jednotke SS.

Po vojne žil dlhé desaťročia nepozorovane v Argentíne, objavili ho až v 90. rokoch minulého storočia. V roku 1998 ho súd poslal do väzenia na doživotie, avšak zo zdravotných dôvodov si mohol berlínsky rodák odpykať trest v domácom väzení.

Priebke oslávil sté narodeniny tento rok v júli. Pred jeho domom vtedy demonštrovali desiatky ľudí, medzi nimi aj členovia rímskej židovskej komunity. Protestovali okrem iného aj proti tomu, že zločinec mal veľmi mierne podmienky väzenia – mohol sa úplne voľne pohybovať po meste, nakupovať či chodiť na večere s priateľmi. Za svoje činy sa navyše podľa nich nikdy neospravedlnil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vojnový zločinec #nacista #Priebke #SS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku