Fio bankaFio banka

Asad: Nobelovu cenu som mal dostať ja

Sýrsky prezident Bašar Asad neľutuje, že sa vzdáva chemických zbraní. Taktiež si pre libanonský denník Al-Achbár. zavtipkoval, že Nobelovu cenu za mier mal dostať on.

15.10.2013 11:51
Bašar Asad, sýria Foto:
Sýrsky prezident Bašar Asad.
debata (5)

Nobelovu cenu za mier dostala tento rok organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), tá od začiatku októbra pracuje na likvidácii sýrskeho chemického arzenálu. Asad na to pristúpil na návrh Ruska, ktoré tak Sýrii ušetrilo plánovanú americkú vojenskú odvetu za augustový chemický útok pri Damasku.

K chemickým zbraniam a k ich účinnosti Asad pre denník poznamenal, že lepšiu ochranu ako ony poskytuje politická rovnováha. Pritom sa zmienil o vete, ktoré v Bezpečnostnej rade OSN za súčasného sýrskeho konfliktu trikrát použili jeho spojenci Rusko a Čína.

To, prečo už nepotrebuje chemické zbrane, má vraj tri dôvody. Sýria má údajne taký moderný raketový arzenál, že je schopná nepriateľa zastrašiť už v prvých chvíľach prípadného konfliktu. Ďalej v minulých 20 rokoch veľmi pokročili metódy ochrany proti chemickým zbraniam. Asad sa zmienil tiež o tom, že Izrael pri najmenšom napätí v regióne okamžite distribuuje občanom plynové masky, takže v prípade chemického útoku na Izrael by boli tieto zbrane málo účinné.

Asad vraj navrhoval, aby sa chemických zbraní zbavil celý Blízky východ

Na príklade svojich piatich vojakov, vystavených údajnému chemickému útoku opozície, dokazoval Asad malú účinnosť tiež argumentáciou, že títo vojaci dostali injekciu s protilátkou a boli schopní veľmi rýchlo vrátiť sa na bojisko.

Sýria vraj začala obmedzovať výrobu chemických zbraní už v roku 1997 a namiesto nej sa zamerala na konvenčné zbrane, ktoré sú podľa Asada rozhodujúcim prvkom na bojisku. V tejto vojne sú vraj chemické zbrane úplne zbytočné, pretože sýrsky konflikt je interný.

Asad tiež pripomenul, že už za invázie do Iraku, ktoré sa začali v roku 2003 pre to, že tamojší režim údajne vyvíjal zbrane hromadného ničenia, navrhoval, aby sa ich zbavil celý Blízky východ. „Tú cenu (Nobelovu) som mal dostať ja,“ zažartoval.

Konferencia podľa Asada konflikt v Sýrii neukončí

Zmienil sa aj o pripravovanej mierovej konferencii, tú chcú Rusko s USA zvolať pre sýrsky konflikt do Ženevy. Asad neverí, že sa bude konať a neverí ani tomu, že by sýrsku vojnu mohla pomôcť ukončiť. To sa podľa neho môže podariť jedine usporiadaním nových volieb v Sýrii a zastavením podpory teroristov, ako ich nazýva opozícia. „Kedykoľvek my zabijeme 1 000 teroristov, príde do Sýrie 2 000 ďalších,“ myslí si.

Problémom Západu je podľa neho to, že nemá koho podporovať, pretože opozícia je mimoriadne roztrieštená. O Sýrskej slobodnej armáde, ktorá boj začala a ktorú založili dezertéri, Asad poznamenal, že je na konci s dychom. Jej členovia buď z armády odišli, alebo sa pripojili ku skupinám islamistov. Tým ale Západ pomáhať nechce a tiež kvôli nim nezačal opozícii posielať zbrane z obáv, aby sa nedostali do rúk extrémistov.

Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Sýria #Asad