Francúzsky prezident príde na Slovensko prvýkrát v histórii

Na Slovensko pricestuje na oficiálnu návštevu francúzsky prezident François Hollande. V doterajšej histórii samostatného Slovenska tu ešte francúzska hlava štátu nebola.

18.10.2013 15:00
Francois Hollande Foto:
François_Hollande‎ navštívi Slovensko 29. októbra.
debata (14)

Hollande strávi v Bratislave jeden deň v utorok 29. októbra, návšteva mimo hlavného mesta plánovaná nie je.

Slovenská diplomacia sa usilovala o návštevu už dlhšie. „Sme veľmi radi, že francúzsky prezident prijal pozvanie,“ podotkol vo štvtrok hovorca slovenského prezidenta Marek Trubač. Na Slovensku už bola britská panovníčka Alžbeta II., americký prezident George Bush či ruský prezident Vladimír Putin.

Prečo nie francúzsky prezident? Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík vidí viaceré dôvody. Podľa neho Slovensko a širší okolitý región po roku 1989 nezohrávali kľúčovú úlohu vo francúzskej zahraničnej politike. „V čase prezidentovania Jacqua Chiraca vzťahy s regiónom strednej Európy boli poznačené napätiami najmä v období po vypuknutí konfliktu v Iraku.

Počas predchádzajúcej garnitúry, keď bol prezidentom Nicolas Sarkozy, návšteva tiež nebola reálna,“ konštatoval Bilčík. Ako ďalej uviedol, až vstupom Slovenska do EÚ a hlavne do eurozóny sa začal tento vzťah postupne meniť. Francúzsko vníma úniu ako 28 členských štátov a uvedomuje si, že zvlášť v čase krízy dvojstranné partnerstvá treba budovať so všetkými, teda aj so Slovenskom. Navyše sa zlepšila kvalita francúzskej diplomacie na Slovensku.

Napokon tomu pomohla podľa Bilčíka aj rovnaká socialistická konštelácia premiéra Roberta Fica a prezidenta Hollanda. Analytik tiež poukázal na dve návštevy premiéra Fica v Paríži. „Snaha slovenskej strany komunikovať s Francúzmi bola silná a teraz dochádza k opätovaniu návštevy,“ dodal Bilčík.

Politológ Michal Horský si tiež myslí, že príchod Hollanda súvisí aj s politickou príbuznosťou súčasnej francúzskej a slovenskej vládnej garnitúry. Návštevu označil za diplomatický úspech SR, čo potvrdzuje jej stúpajúce zahraničnopolitické renomé. Horský pripomenul, že Česi a Slováci sa s francúzskym prezidentom Francoisom Mitterrandom stretli iba bezprostredne po páde železnej opony v roku 1990. „Prezident Mitterrand programovo usiloval o obnovenie dobrých vzťahov Československa a Francúzska,“ dodal politológ.

S Hollandom sa stretol premiér Robert Fico vlani v Paríži. Socialista Hollande vtedy poznamenal, že majú s Ficom rovnaké politické tričká a preto budú v tomto duchu spolupracovať. Obaja sa opäť zišli v Elyzejskom paláci aj tento rok na jar.

Hollandov program zatiaľ nie je úplne známy. Predpokladá sa podpis Akčného plánu Strategického partnerstva na roky 2013 – 2018. Pôjde o spoluprácu krajín v zahraničnej politike, hospodárstve, obchode, energetike, obrane, spravodlivosti, administratíve, vnútre, školstve, vede, univerzitnom vzdelávaní a kultúre. Obaja prezidenti otvoria na Bratislavskom hrade výstavu francúzskej gotiky a výstavu k 20. výročiu slovensko-francúzskych diplomatických vzťahov. Podľa prezidentovho hovorcu Trubača rovnaký program návštevy zatiaľ vydal aj francúzsky Elyzejský palác. Viac podrobností by malo byť známych na budúci týždeň.

Prezident Francúzska priletí sám, v sprievode nebude jeho životná družka Valérie Trierweilerová. Po boku Hollanda sa objavuje od roku 2005, zosobášení však nie sú. Trierweilerová je profesiou novinárka, špecializovala sa na politickú žurnalistiku.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #návšteva #Francúzsko #Francois Hollande