Slovák Babiš mal žiť v Maroku, chce ovládnuť Česko

Hoci v biznise zarobil obrovské peniaze, žartovne o sebe hovorí, že je "podnikateľ na prd". O Čechoch vraví, že sú schopný národ, len ho riadia nemehlá. Preto vstúpil do politiky.

21.10.2013 10:00
andrej babiš, zmrzlina, politika, staromestské... Foto:
Zmrzlinár v roláku je Andrej Babiš. Týmto spôsobom si koncom septembra spestril jednu zo zastávok predvolebnej kampane. Zmrzlinu rozdával v Prahe na Staromestskom námestí. Babišova strana má šancu na dobrý výsledok vo voľbách, ktoré sa uskutočnia koncom tohto týždňa.
debata (14)

Andrej Babiš, rodák zo Slovenska, druhý najbohatší občan Českej republiky, ktorý ako predseda vedie hnutie Akcia nespokojných občanov (ANO). „Pýtala sa ma jedna mladá dáma na najrýchlejšie opatrenie, aby sa zlepšili podmienky v tomto štáte. Základné je vymeniť všetkých, ktorí ho teraz riadia,“ napísal 59-ročný Babiš na sociálnej sieti Twitter. Zvlášť sa chce zamerať na boj proti korupcii.

Predvolebné prieskumy naznačujú, že babišovci uspejú. Obsadiť by mohli približne 30 kresiel v 200-člennej Poslaneckej snemovni. Za vznikom hnutia v roku 2011 stál Babiš. Bez jeho peňazí by sa nedostalo do povedomia verejnosti. Do volebnej kampane ANO vrazil veľký finančný balík. Hnutiu daroval takmer 30 miliónov českých korún a ďalšie tučné objemy venoval cez svoje firmy.

Boháč bez luxusu

Babiš nemá rád, keď sa o ňom hovorí ako o miliardárovi. Tvrdí, že to znie ako nadávka, lebo mnohí neveria, že niekto dokáže prísť k bohatstvu poctivou prácou. O svojom podnikateľskom impériu ubezpečuje, že ho vybudoval bez podplácania.

Prízvukuje tiež, že sa nespráva ako snob. „Nevlastním ani lietadlo, ani loď,“ povedal pre portál xman. Nosí hodinky v prepočte za 3-tisíc eur, čo nie je veľa vzhľadom na jeho majetok. Na Twitteri sa zdôveril, že jeden známy (zrejme tiež boháč) sa mu preto čudoval a označil ho za sociálny prípad. Na tejto sieti zanechal aj ironický odkaz, že sa vlastne nepovažuje za biznismena: „Podnikatelia sa dnes porovnávajú medzi sebou podľa toho, kto má kde skrytú akú milenku. Podľa týchto meradiel som ja podnikateľ na prd.“

Líder ANO má povesť askétu a samotára, čo potvrdil vo viacerých rozhovoroch. Tí, čo ho poznajú, hovoria, že nerozhadzuje peniaze. „Svoje ego si nepotrebuje dokazovať na zápästí s hodinkami za milión eur. Stačí mu adrenalín z podnikania. Pojem úspech v biznise je jeho vášeň,“ prezradila Pravde slovenská podnikateľka (neželala si uviesť meno), ktorá pozná Babiša takmer 20 rokov. „Deti z prvého manželstva držal pri zemi. Nedoprial im luxus, ktorý nepotrebovali. Na opačnej strane nešetril, keď išlo o investície do ich vzdelania. Keď išlo o zmysluplné veci ako v tomto prípade, nepozeral sa, koľko ho to stojí peňazí,“ dodala.

Od Ženevy po Maroko

O tom, že niečo zlé je aj na niečo dobré, sa Babiš presvedčil v roku 1969, keď otca vyslali do Švajčiarska ako ekonomického diplomata. Pätnásťročný mladík ochorel. Liečba trvala dlho. „Ročný pobyt v nemocnici som zužitkoval tak, že som sa veľmi dobre naučil po francúzsky,“ napísal Babiš vo svojom životopise na webovej stránke ANO. (Mal trombocytopéniu. Prejavuje sa nízkym počtom krvných doštičiek.)

Znalosť francúzštiny, ktorú ovládal málokto vo vtedajšom Československu, mu otvorila dvere do sveta. Na jeseň 1985 ho vyslali do Maroka, kde zastupoval 15 podnikov zahraničného obchodu. „Mal som plat 600 dolárov. Polovicu som dával bokom, aby som mohol splácať pôžičku na dom, ktorý som postavil v Devínskej Novej Vsi,“ uviedol. (Predtým žil v petržalskom paneláku, dlhé roky šoféroval v ojazdenom wartburgu.)

V Maroku sa mohol usadiť do konca života. „Chcel som v tejto krajine zostať natrvalo,“ napísal. Po páde komunistického režimu sa však vrátil. Z manažéra vyrástol na veľkopodnikateľa. Za nový domov si po rozdelení československej federácie zvolil Prahu.

Na rodinu nemá čas

Babiš vybudoval holding Agrofert. Zameriava sa na poľnohospodárstvo, potraviny a chemický priemysel. „Toto je Agrofert – takmer 300 firiem a 30-tisíc zamestnancov,“ povedal Babiš v dokumente Českej televízie (ČT), keď ukazoval veľký graf svojich firiem. Hovorí sa o ňom, že je takpovediac jediným mozgom podnikateľského gigantu, lebo si nenechá poradiť.

V dokumente o sebe prezradil, že budíček máva o piatej ráno a o hodinu neskôr už cvičí v posilňovni. Program má nabitý, čo si odnáša súkromný život. „Doteraz bol veľmi pracovne vyťažený, po vstupe do politiky to bude ešte horšie,“ posťažovala sa v ČT jeho druhá manželka Monika, s ktorou žije 18 rokov. „Žiaľ, obávam sa, že je to pravda,“ reagoval na to Babiš. Donedávna bol najbohatším Čechom, ale na prvom mieste ho nahradil finančník Petr Kellner.

Hodnota Babišovho majetku sa odhaduje na 1,54 miliardy eur. Nedávno rozšíril svoje záujmy, keď kúpil spoločnosť Mafra, ktorá vydáva noviny Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Keďže to urobil krátko pred voľbami, vyvolal otázky, či mu budú tieto médiá nadŕžať. Fakt je, že správ o jeho hnutí v týchto médiách pribudlo.

Nikto ho nechce

ANO sa pohybuje v predvolebných prieskumoch nad úrovňou 12 percent. Sila babišovcov rastie, ale o politického nováčika iné strany neprejavujú záujem. „Babiša považujem za predstaviteľa nesystémových strán. Hrozba je v tom, čo vidíme v Taliansku v prípade Silvia Berlusconiho, keď bola sústredená veľká moc do rúk jedného človeka,“ upozornila v Českom rozhlase Miroslava Němcová z pravicovej ODS.

Podobne hovorí ľavica. „Babiša rešpektujem ako podnikateľa. Lenže nepoznám jeho politický zámer. Ani z výberu jeho kandidátov vo voľbách – časť reprezentuje ľavicové a časť pravicové prostredie – nie je jasné, čo od takej strany očakávať,“ poznamenal v rozhlase šéf komunistov Vojtěch Filip. „Protestné zoskupenia nie sú natoľko súdržné, aby zvládli zodpovednosť za vládu,“ povedal predák sociálnej demokracie Bohuslav Sobotka pre denník Právo.

Babiš sa zvykne brániť slovami, že chce priniesť v štáte poriadok a spravodlivosť, čo by malo znieť ako jasné posolstvo, ako sa ANO vymedzuje. Tvrdí, že do politiky nejde zbohatnúť. Časť volebného programu však naznačuje, že Agrofert by si zlepšil postavenie na trhu: „Chceme dosiahnuť úplnú sebestačnosť Česka v základných potravinách a znížime DPH pri potravinách na 10 percent.“

Kritici vyčítajú Babišovi, že bol dva roky členom KSČ a obviňujú ho aj z udavačstva pre komunistickú tajnú službu. Líder ANO ubezpečuje, že nebol vedomým spolupracovníkom eštebákov.

Babišove výroky na sieti Twitter

  • Nesúhlas s porovnaním: „Nie som Berlusconi. Spolupracoval s mafiou, ja proti nej bojujem. Podvádzal na daniach, ja platím miliardy. Mal rád dievčatá, ja som šťastne ženatý.“
  • Osobné predpoklady: „Nechal som si preskúmať DNA. Našli mi dva gény: horolezecký (preto som urputný) a rýchlostný (preto zvládam všetko rýchlo vybaviť).“
  • Budúcnosť: „Ako dieťaťu mi nenapadlo, že budem obchodník. V škole mi predpovedali, že sa stanem predsedom OSN.“
  • Pravidlo podnikania: „Na rozdiel od politiky môžete v biznise klamať iba dvakrát – prvý raz a naposledy, inak ste skončili.“
  • Život a zvieratá: „Skúsenosti v podnikaní aj v politike ma ubezpečili, že najlepšie miesto pre život je moja farma. Zvieratá neklamú, nekradnú a nemajú ľudské problémy.“
  • O českej pravici: „O ODS sa hovorí, že je to strana predrevolučných zeleninárov a šmelinárov. Ja by som sa urazil. Je to predsa strana plnohodnotných vekslákov.“

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Politika #Andrej Babiš #miliardár