K politickému nováčikovi Babišovi sa nehlásia - boja sa, že im zlanári voličov

Z Andreja Babiša cítiť úprimný záujem zmeniť zlé veci v štáte, ale otázne je, či vstupom do politiky sleduje aj záujmy svojho biznisu. Myslí si to politický analytik Ladislav Mrklas z pražskej Liberálno-demokratickej akadémie CEVRO.

21.10.2013 11:00
ladislav mrklas, politika, cevro Foto:
Ladislav Mrklas
debata

Akých voličov dokáže osloviť Babišova strana Akcia nespokojných občanov (ANO)?
Odľava až napravo. Taktiež skupinu nevoličov, čo však znamená pre ANO určité riziko. Je pravdepodobné, že tí, čo nechodia pravidelne hlasovať, sa nezúčastnia ani na nadchádzajúcich voľbách.

Babiš nemá rád, keď ho prirovnávajú k Silviovi Berlusconimu. Čo má spoločné s najbohatším Talianom, ktorý sa v minulosti viackrát presadil v politike?
Existuje medzi nimi podobnosť. Babiš sa stal miliardárom v politicko-ekonomickom systéme, ktorý v súčasnosti silno kritizuje a sľubuje zmenu. V tomto smere sa podobá Berlusconimu. Paralelu nájdeme aj vo vybudovaní mediálneho impéria. Babiš nastupuje do politiky zjavne s podporou svojich médií, čo bol aj Berlusconiho prípad. Čo mu chýba, je politická charizma talianskeho expremiéra.

Ako hodnotíte výber ľudí, ktorých Babiš zobral do strany?
Treba uznať, že v radoch ANO sa objavilo viacero uznávaných osobností. Napríklad herec a diplomat Martin Stropnický a Pavel Telička, niekdajší hlavný vyjednávač o vstupe Česka do EÚ. Niektorí sú spojení s érou zosnulého exprezidenta Václava Havla, čo môže zapôsobiť na mnohých ľudí. V Babišovej strane nájdete osobnosti, ktoré dokážu osloviť skupinu mestských liberálnych voličov, čo môže ANO pomôcť.

Hlavné ľavicové aj pravicové strany vylučujú, alebo prinajmenšom nespomínajú povolebnú spoluprácu s babišovcami. Prečo?
Jednou z príčin je obrana vlastnej voličskej základne. Nechcú Babišovi upevniť pôdu pod nohami ako určitej alternatívy k svojim politickým stranám. Zvlášť to platí o Občianskej demokratickej strane a TOP 09, ktoré vedia, že ANO loví v ich vodách. Babišovcov vykresľujú ako antisystémovú stranu, ktorá neprináša nové prijateľné možnosti.

Nájdu sa ľudia, čo si robia posmech z Babišovej reči. Zvykne splietať české a slovenské slová, je to akási „českoslovenčina“. Môže to byť hendikep v očiach voličov?
Samozrejme, že niekoho to môže podráždiť. Nečudo, že v Babišovom tíme je napríklad Stropnický, ktorý vyniká brilantnou češtinou. Na opačnej strane treba vziať do úvahy, že nezmizli korene česko-slovenskej vzájomnosti. Liberálnym mestským voličom sa to môže zdať príjemné. Dodajme, že u nás existuje veľa zmiešaných manželstiev, čiže zväzkov medzi Čechmi a Slovenkami a Češkami a Slovákmi. V Česku žije veľa ľudí zo Slovenska, mnohí sa tu uplatnili v posledných rokoch. Babišov slovník im môže znieť sympaticky. Určite si nemyslím, že by svojou rečou ohrozoval svoj politický potenciál. Prívlastok hendikep by som preto nepoužil.

Aký máte pocit z Babiša v predvolebnej kampani? Populista? Alebo podnikateľ, ktorý túži bojovať proti korupcii, ako o sebe hovorí?
Je to zmiešaný dojem. Nepopieram, že z neho cítim úprimnú túžbu zmeniť zlé veci. Na opačnej strane si všimnime, v čom Babiš podniká. Ide o biznis, ktorý je výrazne nadviazaný na verejný sektor. Účasť v politike mu môže uľahčiť podnikateľský lobing. Možno by som Babiša videl ako človeka, čo kombinuje nezištné záujmy s prospechom v biznise. Vyzerá to ako zmes. Bude veľmi zaujímavé pozorovať ho po voľbách.

Prečo?
Jeho ciele sa môžu v určitých bodoch stretnúť s inými podnikateľskými záujmami napojenými na politiku. Nevylučujme preto napríklad možnosť, že Babišova strana by mohla ticho podporovať budúcu vládu. Samozrejme, že zatiaľ ide o špekulácie. Ako to bude naozaj, uvidíme až po výsledkoch volieb.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Politika #Andrej Babiš #CEVRO #ladislav mrklas