Spolkový snem sa po voľbách rozbieha

Vo vedení nemeckého parlamentu bude najviac žien v jeho doterajšej histórii. Za podpredsedníčky Spolkového snemu boli zvolené až štyri poslankyne.

23.10.2013 08:53
Bundestag, Spolkový snem Foto: ,
Zasadnutie Spolkového snemu Nemecka.
debata

Predsedom sa stal znovu kresťanský demokrat Norbert Lammert. Podporilo ho 94 percent hlasujúcich. (Vedenie má celkovo sedem členov – predsedu a šesť osôb, ktoré ho zastupujú.)

Prvé rokovanie Spolkového snemu od septembrových volieb podľa tradície otvoril najstarší poslanec. Bol to Heinz Riesenhuber, ktorý má 77 rokov. Pôsobil ako minister v niekdajšej vláde Helmuta Kohla. V parlamente je už jedenáste funkčné obdobie.

Ustanovujúcou schôdzou snemu sa oficiálne skončila doterajšia vláda Angely Merkelovej s liberálmi, ktorí vo voľbách neuspeli. Očakáva sa, že nová koalícia vznikne z konzervatívcov a sociálnej demokracie. Merkelová zostane kancelárka. Nová vláda by sa mohla zrodiť do Vianoc. Rozhovory o tzv. veľkej koalícii totiž budú náročné.

Konzervatívci pred začiatkom rozhovorov so sociálnou demokraciou oznámili, že ustupujú od požiadavky splácať verejný dlh z rozpočtových prebytkov. Ide o krok, ktorým by si mohli nakloniť ľavičiarov. Čo sa týka sociálnej demokracie, ako podmienku na vstup do vlády si kladie napríklad viac investícií do infraštruktúry, vzdelávania a výskumu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Nemecko #spolkový snem