„Uvedomujeme si utrpenie (pilotovej) rodiny, pretože ich otec už nepríde domov,“ cituje Reuters veliteľa hasičov Shanea Fitzsimmonsa v reakcii na druhú obeť, po ktorej zostalo malé dieťa a manželka.
Stroj skúseného pilota sa zrútil pri pokuse zvrhnúť vodu v členitej oblasti národného parku Budawang na pobreží oceánu. A tak namiesto zlikvidovania jedného z viac ako 60 ohnísk, z ktorých približne 20 nemajú hasiči stále pod kontrolou, pád lietadla ešte zvýšil intenzitu požiaru.
„Prácu asi 1 500 hasičov, z ktorých väčšina sú dobrovoľníci, komplikuje obrovská teplota a silný vietor, ktorý pomáha šíreniu ohňa,“ informoval priebežne server BBC. Plamene v niektorých miestach dosahovali výšku až päťposchodového domu. Podľa AFP vďaka postupnému ochladeniu a zníženiu intenzity vetra sa vraj vo štvrtok začala karta obracať v prospech hasičov.
„Napriek tomu ťažko predpovedať, aký bude ďalší vývoj. Teplota síce vo štvrtok klesla aj vietor sa takpovediac umúdril, ale nik dnes nevie, dokedy budú trvať požiare,“ povedala včera novinárom Natalie Sandersová, hovorkyňa hasičov.
Oheň zasiahol doteraz viac ako 120-tisíc hektárov územia. Najviac vyčíňa v oblasti Modrých hôr, ktoré ležia iba sto kilometrov západne od najväčšieho austrálskeho mesta Sydney. Práve v ňom jeho obyvatelia čelia smogu a štipľavému zápachu po požiaroch.
Zatiaľ čo sa hasiči usilujú postupne lokalizovať jednotlivé ohniská, plné ruky práce majú aj vyšetrovatelia požiaru. Jednou z verzií možných príčin je vojenské cvičenie neďaleko mesta Lithgow ležiace západne od Sydney. Minulý týždeň tam vojaci nacvičovali demoláciu objektov pomocou výbušnín. Armáda sa však bráni. Zástupca veliteľa ozbrojených síl Mark Binskin citovaný Reuters napríklad upozornil, že výcvik vojaci uskutočnili v pomerne chladnom dni, keď nebol vydaný zákaz manipulácie s otvoreným ohňom. „Nešlo o úmyselné podpálenie, ale bola to nehoda,“ tvrdil Binskin. Napriek tomu si starosta Modrých hôr Mark Greenhill neodpustil poznámku, podľa ktorej vraj „od armády to nebol najlepší nápad cvičiť v čase veľkého sucha a silného vetra“.
Práve spomínané faktory, často spolu s nedisciplinovanosťou jednotlivcov, pravidelne spôsobujú na austrálskom kontinente lesné požiare. Najväčší sa odohral vo februári 2009 na juhu krajiny. Za niekoľko týždňov si vtedy živel vyžiadal 173 ľudských obetí, viac ako dvetisíc zničených obydlí a 7 500 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Oheň vtedy zapríčinil podľa odhadov smrť aj viac ako milióna kusov divej zveri, čo bolo asi 90 percent miestnej fauny.