Podľa agentúry Reuters o tom informovala kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Prvá rovnako početná skupina sa dostala na slobodu v auguste.
Trestanci sa na slobodu dostanú najskôr v utorok. Príbuzní obetí palestínskych útokov majú teraz 48 hodín na to, aby prípadne napadli konkrétne mená zo zoznamu prepúšťaných a odvolali sa. Izrael prepúšťa väzňov na základe dohody, ktorú v júli pomohol medzi oboma stranami vyjednať Washington. Izrael sa následne v auguste zaviazal prepustiť 104 väzňov v štyroch fázach, aby uľahčil mierové rokovania s Palestínčanmi.
Teraz prepustení väzni boli odsúdení na mnohoročné tresty za násilnosti, ktorých sa dopustili pred rokom 1993. V prvej skupine boli odsúdencami zatknutí medzi rokmi 1985 a 2001. Osud väznených Palestínčanov vyvoláva na oboch stranách silné emócie. Mnohí z tých, ktorí sa majú dostať na slobodu, majú na rukách krv Izraelčanov. Väčšina Izraelčanov ich považuje za teroristov a väčšina Palestínčanov zase za hrdinov, uviedla agentúra AP.
Premiér Netanjahu sa medzitým pripravuje presadiť výstavbu nových židovských osád v Predjordánsku, aby utíšil kritikov, ktorí s prepúšťaním trestancov nesúhlasia.