Ak sú údaje o špionážnych aktivitách pravdivé, štatisticky to znamená, že každý obyvateľ štyridsaťšesťmiliónového Španielska sa každý mesiac aspoň raz dostal do hľadáčika NSA. Španielska vláda tvrdí, že o sledovaní hovorov nevedela.
NSA podľa denníka El Mundo len v rozmedzí od 10. decembra 2012 do 8. januára tohto roka sledovala 60,5 milióna telefónnych spojení. Cieľom spravodajskej akcie vraj zrejme nebol odposluch, ale zber dát o dĺžke hovoru a miesta odkiaľ sa uskutočnil.
Denník tvrdí, že získal prístup k dokumentom vynesených Snowdenom vďaka dohode s americkým novinárom Glennom Greenwaldom, ktorý žije v Brazílii. Práve Greenwald už skôr publikoval údaje od Snowdena o tajnom sledovaní telefonickej a internetovej komunikácie.
Škandál v Španielsku sa dostal na verejnosť po tom, čo sa Madrid v piatok nepripojil k Nemecku, ktoré vyzvalo členské štáty Európskej únie, aby sa pokúsili so Spojenými štátmi dosiahnuť dohodu o nesledovaní. O dosiahnutie takýchto záruk sa teraz snaží Berlín s Parížom. Španielsky premiér Mariano Rajoy nemeckú iniciatívu neodmietol, dodal ale, že jeho krajina chce získať najskôr ďalšie informácie o tejto afére.
V posledných dňoch vyplávalo na povrch, že údajný americký špionážny program bol zameraný aj na mnoho štátnych predstaviteľov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.