Šéf Gestapa je pochovaný na židovskom cintoríne

Šéf nacistickej tajnej služby Gestapo (Geheime Staatspolizei) a jeden z organizátorov holokaustu Heinrich Müller bol v roku 1945 pochovaný na židovskom cintoríne v Berlíne.

31.10.2013 15:50
6

Vo štvrtok to napísal nemecký denník Bild a odvolal sa na výskum historika Johannesa Tuchela. Müller podľa neho neprežil koniec vojny a pochovali ho do spoločného hrobu v centre nemeckého hlavného mesta. Nemecká tajná služba sa dlho domnievala, že Müller vojnu prežil a dokonca ho údajne videli v Karlových Varoch vo vtedajšom Československu.

Telesné pozostatky obávaného veliteľa Gestapa podľa Tuchela objavili ešte v auguste 1945 v provizórnom hrobe pri bývalom ministerstve letectva. Jeho telo bolo oblečené v generálskej uniforme, v ktorej našli aj doklady. Dôvod, prečo ho potom pochovali na židovskom cintoríne, nie je jasný.

Líder židovskej komunity v Nemecku Dieter Graumann reagoval na tieto správy nahnevane. „To, že jeden z najkrutejších nacistických sadistov je pochovaný na židovskom cintoríne je príšerná nehoráznosť,“ povedal a dodal, že takto bola pošliapaná pamiatka obetí holokaustu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #nacizmus #Gestapo #židovský cintorín