Súd rozhodol, že českého expremiéra Nečasa je možné stíhať

Český Najvyšší súd vo štvrtok rozhodol, že expremiéra Petra Nečasa je možné trestne stíhať aj za prípadné trestné činy, ktorých sa dopustil pred augustovým rozpustením Poslaneckej snemovne.

31.10.2013 20:11
Petr Nečas, česko, premiér Foto:
Petr Nečas
1

Redakcii iDNES.cz to potvrdil tlačový hovorca súdu Petr Knötig. „Jeho imunita sa skončila 28. augusta, keď bola rozpustená snemovňa,“ povedal s tým, že Nečasa je možné stíhať aj za prípadnú nezákonnú činnosť z obdobia jeho mandátu.

Najvyšší súd tiež rozhodol, že bývalých poslancov za ODS Ivana Fuksa, Marka Šnajdra a Petra Tluchořa, naopak, nie je možné stíhať za činy spáchané, kým sa v decembri minulého roku vzdali poslaneckých mandátov, pretože konali na pôde parlamentu. To však podľa súdu nie je aj Nečasov prípad, keďže na pôde parlamentu nekonal. Expremiérov právnik reagoval, že „zdôvodneniu súdu nerozumie a zdá sa mu nelogické“. Po doručení písomného rozhodnutia chce požiadať o vysvetlenie.

Exposlanci boli obvinení zo zneužitia právomocí a priatia úplatku v kauze, v ktorej figuruje i Jana Nagyová, teraz Nečasová, niekdajšia šéfka kabinetu Nečasa. Niekdajší rebeli ODS mali minulý rok výmenou za lukratívne funkcie podržať vládu tým, že sa vzdali poslaneckých mandátov. Z podplácania v tomto prípade je podozrivý aj Nečas, prokuratúra ho však zatiaľ neobvinila. Nečasov ďalší prípad súvisí s kauzou, v ktorej Nagyová zneužila Vojenské spravodajstvo na sledovanie troch osôb vrátane Nečasovej vtedajšej manželky.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #česká vláda #ODS #Petr Nečas #Jana Nagyová