Uviedla to agentúra Reuters, s odvolaním sa na miestne médiá. V nemocnici v juhoalbánskom meste Gjirokastër údajne vyhľadalo od júna pomoc už vyše 700 ľudí, ktorí pestovali, zbierali, lisovali a balili konope v dedine Lazarat.
„Počas posledných dvoch mesiacoch prišlo každý deň na pohotovosť sedem až osem ľudí, predtým ich bolo ešte oveľa viac. Všetci prichádzali pre problémy súvisiacimi s hašišom,“ uviedol lekár Hysni Lluka z Gjirokastëru.
Na poliach s marihuanou v Lazarate pracuje približne 2 000 ľudí, vrátane Rómov, ktorí si neďaleko postavili svoj tábor. Za desať kilogramov už pripravenej drogy dostávajú od majiteľov polí osem eur. Podľa albánskeho lekára za ním prišli mladí ľudia a ženy, ktorí tvoria 40 percent robotníkov na poliach. Trápilo ich zvracanie, bolesti žalúdka, nepravidelné búšenie srdca a vysoký krvný tlak. Minulý týždeň bol údajne jeden z pacientov dokonca v kritickom stave.
Obec Lazarat je považovaná za najväčšie albánske centrum výroby marihuany. V dedine, ktorá leží asi 240 kilometrov južne od Tirany, sa podľa odhadov polície ročne vyprodukuje 900 ton marihuany za 4,5 miliardy eur. Miestni pestovatelia konope si budovali svoje biznisy dlhé roky. Teraz si pripadajú natoľko nad zákonom, že napríklad strieľajú po policajtoch, ktorí sa pohybujú v okolí ich pozemkov, uviedla agentúra Reuters.
Ako vyplýva z leteckých záberov, na približne 60 hektároch pôdy rastie cez 300-tisíc rastlín konope, z nich sa dá vyrobiť 500 ton marihuany. Podľa európskych protidrogových expertov je Albánsko hlavnou križovatkou pašerákov narkotík na kontinente a hlavným európskym výrobcom marihuany. Balkánska krajina je tiež dôležitým tranzitným štátom pre pašovanie heroínu z Ázie.