V Bangladéši odsúdili 152 vojakov na trest smrti za vzburu

Bangladéšsky súd v utorok udelil trest smrti 152 vojakom za účasť na vzbure z roku 2009. Vzbura si vtedy vyžiadala 74 obetí, medzi ktorými boli desiatky vojenských veliteľov.

05.11.2013 14:00
Bangladéš, súd Foto: ,
Súd v Bangladéši odsúdil 152 obvinených na trest smrti.
debata (2)

Ďalších 161 obžalovaných dostalo podľa agentúry AP v rovnakom prípade doživotný trest väzenia, 256 osôb tresty od troch do desať rokov odňatia slobody a 277 bolo zbavili viny.

Masový súdny proces s 846 obžalovanými sa stal terčom kritiky zo strany organizácií pre ľudské práva- Podľa nich takéto súdy nemôžu byť spravodlivé. Obhajoba uviedla, že sa proti verdiktom odvolá. Vo februári 2009 sa vzbúrili proti svojim predstaveným stovky príslušníkov bangladéšskej polovojenskej jednotky poverených ochranou hraníc. Velitelia odmietli vyhovieť ich požiadavkám o platoch, zariadeniach alebo o pracovných podmienkach.

Vzbúrenci sa zmocnili 2 500 zbraní, následne vnikli na výročné zasadnutie vysokých veliteľov a spustili paľbu. Najmenej 57 dôstojníkov zabili a ich znetvorené telá bola hodili do kanalizácie alebo do hromadných hrobov.

Vzbura sa skončila vyjednávaním a ponukou amnestie pre účastníkov rebélie, tú však vláda vzala späť, keď sa objavili hroby s desiatkami zabitých príslušníkov armády. Prípad odhalil silné napätie medzi vládou a armádou v Bangladéši. Armáda bola rozhorčená, že premiérka Šajch Hasína Vadžídová sa rozhodla so vzbúrencami vyjednávať a nepovolila armáde proti nespokojencom zaútočiť.

Bangladéš zažil v minulosti 21 pokusov o prevrat, keď sa armádni vodcovia pokúsili zvrhnúť vládu v tejto extrémne chudobnej juhoázijskej krajine. Dva puče boli úspešné.

Bojovníci za ľudské práva proces so vzbúrencami kritizovali ako nedôveryhodný. Organizácia Human Rights Watch (HRW) uviedla, že najmenej 47 podozrivých vo väzbe zomrelo a že podozriví mali len obmedzený prístup na právnu pomoc. „Súdiť stovky ľudí hromadne v jedinej obrovskej súdnej miestnosti, kedy majú obžalovaní minimálny prístup k právnikom, je porušením medzinárodných právnych noriem,“ konštatoval šéf ázijskej pobočky HRW Brad Adams.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #armáda #súd #Bangladéš #puč