Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Michaila Bogdanova by sa mohli obe znepriatelené strany stretnúť neformálne a až následne by sa dalo dohadovať o konaní dlho pripravovanej konferencie vo švajčiarskej Ženeve.
Podľa Bogdanova je potrebné najprv „vytvoriť atmosféru pre budúce rokovania“, pričom moskovské rozhovory by podľa neho ponúkli príležitosť, aby sa ľudia jednoducho stretli a debatovali o problémoch sýrskeho ľudu". Podľa zástupcu vplyvného šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova niektoré sýrske opozičné skupiny prisľúbili svoj príchod do ruskej metropoly. O príprave konferencie v Ženeve v utorok rokovali diplomati Ruska a USA s medzinárodným vyslancom pre Sýriu Lachdarom Brahímím.
Podujatie pod názvom Ženeva 2 sa má zaoberať možnosťami, ako dosiahnuť mier v Sýrii, kde od marca 2011 prišlo o život najmenej 115 000 ľudí. Brahímí dúfa, že na konferencii sa zúčastnia všetky strany sýrskeho konfliktu. Sýrska koalícia opozičných síl podmienila účasť na rokovaniach odchodom prezidenta Baššára al-Asada a jeho vlády. Režim však dal jasne najavo, že nebude rokovať o odovzdaní moci ani o vytvorení novej prechodnej vlády.