V Poľsku boli nepokoje, podpálili bránu ruskej ambasády

Oslavy poľského sviatku nezávislosti v pondelok v centre Varšavy sprevádzali potýčky prívržencov krajnej pravice s policajnými ťažkoodencami.

11.11.2013 22:00
polsko protest1 Foto:
Nepokoje vo Varšave vyvolali strety ľavicových radikálov s políciou.
debata (12)

Demonštranti hádzali po policajtoch petardy a kamene a zapaľovali autá, zatiaľ čo policajti odpovedali slzným plynom, vodnými delami aj gumovými projektilmi.

Polícia až po niekoľkých hodinách scénu ovládla, podľa poľskej televízie za cenu siedmich zranených a troch desiatok zatknutých.

Terčom útoku sa podľa poľských médií stalo okrem iného ruské veľvyslanectvo, na ktoré lietali kamene, dlažobné kocky a fľaše; brána ambasády sa nakoniec ocitla v plameňoch. Samotné veľvyslanectvo podľa ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti nebolo nijako dotknuté. Pre mnohých poľských nacionalistov stelesňuje Rusko niekdajšieho utláčateľa.

Nešlo o prvú takú výtržnosť, píše ruský server

Útok už odsúdilo poľské ministerstvo zahraničia. „Pre chuligánov nie je ospravedlnenie,“ vyhlásil hovorca diplomacie. Server newsru.com pripomenul, že nejde o prvú výtržnosť tohto druhu. Poľskí nacionalisti v auguste 2005 zmlátili vo Varšave tri deti ruských diplomatov – a o pár dní neskôr nasledovala „odveta“ v podobe prepadnutia a zbitia dvoch poľských diplomatov v Moskve. To však bolo v čase, keď vzťahy Moskvy a Varšavy boli na bode mrazu.

Varšavská radnica podľa televízie TVN 24 nakoniec na žiadosť polície pochod rozpustila, pretože „stratil pokojný charakter“. Demonštranti však vo svojej akcii pokračovali. „Pochod desiatok tisíc ľudí nemôže zastaviť hvizd z radnice,“ povedal televízii jeden z usporiadateľov. Podľa jeho slov sú výtržnosti len „vedľajším efektom“ a vraj aj dôsledkom toho, že policajti neochránili pochod pred útokmi „ľavičiarov“, ktorí údajne na demonštrantov hádzali fľaše.

Demonštranti spálili aj oblúk z umelých kvetov, týčiaci sa nad jedným „bohémskym“ námestím, ktoré majú v obľube študenti a umelci. Zo symbolu „tolerancie a rôznorodosti“ – alebo „nákazy a ľavičiarstvu“ – tak zostala len čierna kovová kostra.

„Máme čo do činenia so skupinami, ktorých cieľom je len rozpútať potýčky a pobiť sa s odporcami, či s políciou,“ vyhlásil podľa denníka Gazeta Wyborcza policajný hovorca Mariusz Mrozek.

Spoločnosť je polarizovaná, vraj upadá

Agentúra Reuters odhadla počet pravičiarov zapojených do pochodu na niekoľko tisíc ľudí; organizátori nahlásili 10 000 účastníkov. Sprievod začal pokojne, pod dohľadom usporiadateľov z radov organizátorov i krúžiaceho policajného vrtuľníka. Dav skandoval tradičné heslo „Boh, česť, vlasť!“ a mával červenobielymi národnými vlajkami.

Násilnosti prepukli po tom, čo niekoľko desiatok mladých demonštrantov zamaskovaných futbalovými šálmi vybehlo do postrannej uličky a začalo útočiť na dom, ktorý obsadili ako squat ľavicoví radikáli. Kým polícia výtržníkov rozohnala, horelo už niekoľko áut.

„Poštvali na nás fašistických psov,“ posťažoval sa jeden z obyvateľov zdevastovaného squatu. Potýčky vo varšavských uliciach zdôrazňujú deliace čiary v poľskej spoločnosti. Veľa Poliakov v posledných rokoch zbohatlo, ale časť spoločnosti sa cíti odcudzená a stúpenci tradičných hodnôt sa cítia byť vytláčaní na okraj spoločnosti. „Myslím si, že Poľsko je v ohrození. Vláda je neschopná a ohrozuje našu vlasť,“ citovala agentúra Reuters jedného z demonštrantov, tridsaťročného Grzegorza.

Premiér Donald Tusk sa Varšavanom ospravedlnil, že pondelok nezostal sviatkom až do konca. „To, čo sa stalo, je neprijateľné,“ vyhlásil a poďakoval sa policajtom, že dokázali agresívnych demonštrantov skrotiť a nepripustili dramatickejšie udalosti.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Varšava #nezávislosť #demonštrácia