Kwaśniewski: V prípade Ukrajiny ide o geopolitiku

Každý, kto rozhoduje, musí mať na stole ekonomické prognózy. To však nie je kritérium výberu. Tým je budúcnosť rozvoja krajiny, cituje agentúra UNIAN ukrajinského ekonóma Alexandra Paschavera.

15.11.2013 11:30
Julia Tymošenková Foto: ,
Stúpenci ukrajinskej opozície protestujú v Kyjeve pred budovou parlamentu za oslobodenie expremiérky Julie Tymošenkovej, ktorá si odpykáva sedemročný trest za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Na plagáte je výzva: Janukovyč, pusti Juliu!
debata (5)

Reagoval tak na Kyjevom proklamované prvoradé zlepšenie ekonomických vzťahov s Moskvou. Podľa premiéra Mikolu Azarova je to totiž dnes úloha číslo jeden.

„Ekonomický rozvoj je síce dôležitý, ale dnes je pre Ukrajincov druhoradý,“ tvrdí Paschaver v súvislosti s podmienkami Ruska v prípade nepodpísania asociačnej dohody s Bruselom o dva týždne vo Vilniuse. Podmienky Ruska sú podľa neho ponižujúce.

„Ubezpečujú nás, že zatiaľ budú kupovať naše výrobky a že v únii nás nepotrebujú. Ak vraj vstúpime do EÚ, tak sa budeme musieť zmieriť so zmenami. Ale veď vtedy bude Ukrajina už iná,“ tvrdí Paschaver. Zároveň pripúšťa, že Ukrajinci budú musieť tvrdo pracovať v snahe dosiahnuť vysokú životnú úroveň. „Ak ale niekomu vyhovuje tá terajšia, tak sa treba rozhodnúť pre orientáciu na Rusko,“ uzatvára ekonóm úvahu o pomalom ponáhľaní Kyjeva.

Konkrétne v prípade schválenia zákona o prokuratúre a o reformách volebného systému. V hre je stále aj päť návrhov zákona o možnosti liečenia na Ukrajine nevyliečiteľných väzňov. V tejto súvislosti sa skloňuje hlavne expremiérka Julia Tymošenková.

„Zákony platia rovnako pre každého Ukrajinca bez výnimky. A ani v prípade Julie Tymošenkovej nemožno očakávať nejaký exkluzívny prístup,“ zopakoval vo štvrtok v Záporoží prezident Viktor Janukovyč.

Dohoda a Tymošenková

Na stredajšom rokovaní splnomocnencov únie Cox – Kwaśniewski s ukrajinskou opozíciou zaznelo z úst tandemu konštatovanie, podľa ktorého podpis asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ je v danej etape dôležitejší ako prepustenie Tymošenkovej z väzenia. Agentúra UNN sa pritom odvoláva na zdroj blízky vedeniu opozičnej frakcie Baťkivčina (Vlasť). Kritici súčasnej vládnej moci však vzápätí informáciu dementovali. „Ide o propagandu vládnej moci,“ tvrdí napríklad Sergej Vlasenko, obhajca Tymošenkovej. Ibaže aj Leonid Kravčuk, prvý ukrajinský prezident a uznávaná politická autorita, je presvedčený, že otázka ďalšieho osudu Tymošenkovej nie je rozhodujúcim momentom v súvislosti s podpisom asociačnej dohody.

„Ak bude v tomto smere vôľa, tak o liečení, zdôrazňujem o liečení, Tymošenkovej možno rozhodnúť aj dve hodiny pred začiatkom summitu Východné partnerstvo,“ povedal Kravčuk v rozhovore pre spravodajskú televíziu 5. kanál. Podľa neho sa treba teraz sústrediť hlavne na dve príčiny terajších ukrajinských problémov.

Prvou je podľa Kravčuka agresívna politika, ekonomický a sociálny tlak Moskvy na Kyjev. Druhou príčinou je „nepripravenosť Ukrajiny stať sa v súčasných podmienkach plnohodnotným členom únie alebo aspoň vykročiť po ceste smerujúcej k EÚ“.

Nejde iba o Ukrajinu

Nech je to akokoľvek, Kwaśniewski v stredu večer v rozhovore pre agentúru UNIAN jasne povedal, že podpis dohody s Kyjevom, s ktorým sa ráta najneskôr do rokovania vo Vilniuse, rozhoduje o budúcnosti nielen Ukrajiny. Ide vraj o „geopolitický zápas, v ktorom sa rozhoduje aj o budúcnosti Európy, EÚ i Ruska“. A to je aj dôvod, prečo ho vraj neprekvapuje terajší vývoj, ktorý len umocňuje dôležitosť rokovania vo Vilniuse. Kwaśniewski zároveň o podpise dohody nezabudol zdôrazniť, že ak sa neuskutoční, tak sa oddiali. Kyjev vraj stratí minimálne dva roky.

„V tom budúcom budú totiž voľby do europarlamentu a následne sa bude voliť nového zloženie eurokomisie. A v roku 2015 sú zase na Ukrajine prezidentské voľby. Nikomu v tom čase nepríde na um zaoberať sa Ukrajinou,“ pripomenul Kwaśniewski s tým, že aj to už bude v tom čase Ukrajina inou krajinou.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Kyjev #Júlia Tymošenková #ekonomický rozvoj #Ukrajina