Američan Greenwald, ktorý žije v Brazílii, napísal niekoľko článkov na základe dokumentov, ktoré mu odovzdal jeho krajan Snowden. Tie v lete ukázali, že americká tajná služba monitorovala elektronickú komunikáciu miliónov ľudí po celom svete. Nedávno sa následne prevalilo, že medzi sledovanými boli aj vrcholní štátnici. Aféra poškodila vzťahy USA najmä s ich spojencami.
„Určite nesúhlasím s tým, čo Greenwald urobil,“ upozornil Holder. Podľa neho Greenwaldova činnosť nie je rýdzo „angažovanou žurnalistikou“ a zmazáva hranice medzi advokáciou a novinárčinou. Nie je mu vraj však známe, že by existovali podklady, na základe ktorých by mohli Greenwalda právne stíhať.
Greenwald, ktorý v minulosti prejavoval obavy z toho, že bude stíhaný a zatknutý v USA, Holderovo vyhlásenie uvítal. „Je to pozitívny krok, že minister spravodlivosti vyslovene uznal, že žurnalistika nie je a nemala by byť zločinom v Spojených štátoch,“ podotkol. Zároveň ale dodal, že vzhľadom na zlé skúsenosti s americkou vládou pri dodržiavaní slobody tlače, plánuje svoj prípad radšej konzultovať so svojím advokátom, či sa na ústne vyhlásenie predstaviteľa USA môže spoľahnúť.