Rakety Patriot zatiaľ zostanú v Turecku

Spojené štáty ponechajú v Turecku protiraketový systém Patriot, ktorý krajinu chráni pred hrozbami zo Sýrie, ešte ďalší rok.

18.11.2013 20:48
Turecko, Sýria, patriot, rakety Foto: ,
Rakety Patriot sú rozmiestnené pri hraniciach Turecka so Sýriou.
debata (1)

V pondelok o tom informoval hovorca ministerstva obrany Carl Woog. Ako povedal, minister Chuck Hagel sa v tejto veci dnes stretol s tureckým ministrom zahraničia Ahmetom Davutoglom a prisľúbil mu, že obranné rakety zatiaľ v Turecku zostanú. O predĺženie rozmiestnenia protiraketového systému požiadala pred týždňom turecká vláda s odôvodnením, že hrozby zo strany Sýrie, kde zúri občianska vojna, stále pretrvávajú.

Rakety patriot, ktoré sú pod velením NATO, umiestnili v Turecku koncom minulého roku. Rozmiestnili ich v mestách Adana, Kahramanmaras a Gaziantep. Stalo sa tak po opakovanom ostreľovaní zo Sýrie, pri ktorom v októbri zahynulo päť civilistov. Turci odvtedy odpovedali na každé ostreľovanie zo sýrskeho územia a parlament armáde predĺžil mandát na prípadný pozemný vojenský zásah v susednej krajine, ktorú už takmer tri roky sužuje krvavá vojna medzi vládnymi silami a povstalcami.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Turecko #Patriot