Obama navštívil hrob svojho zavraždeného predchodcu Kennedyho

Americký prezident Barack Obama v stredu ocenil "odvážny" odkaz zavraždeného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho na ceremónii, kde si pripomenul 50. výročie jeho smrti.

21.11.2013 10:59
Obama Budget Battle Foto: ,
Americký prezident Barack Obama
6

Spolu so svojím predchodcom Billom Clintonom navštívil aj hrob s Kennedyho telesnými pozostatkami. „Zostáva v našich predstavách nielen preto, že odišiel tak skoro, ale pretože stelesňoval ľudí, ktorých viedol,“ povedal Obama v prejave na pôde Múzea amerických dejín vo Washingtone. „Prostredníctvom jeho idealizmu, jeho neochvejného idealizmu, si pripomíname, že sila zmeniť túto krajinu je v našich rukách,“ dodal.

Obama navštívil Kennedyho hrob spoločne s prvou dámou Spojených štátov Michelle ako aj so Clintonom a jeho manželkou Hillary. Krátko po tom prezident udelil najvyššie štátne civilné ocenenie – Medailu slobody – 16 športovcom, umelcom, vedcom a politikom vrátane samotného Clintona. Kennedyho hrob sa nachádza na Arlingtonskom národnom cintoríne na okraji Washingtonu. Okrem neho tam od roku 1994 odpočíva aj vdova po zavraždenom prezidentovi Jacqueline Kennedyová.

Spojené štáty si 50. výročie zabitia prezidenta Kennedyho pripomenú v piatok. Podľa oficiálnej verzie americkej vlády bol jeho vrahom Lee Harvey Oswald, ktorý ho zastrelil z okna neďalekej knižnice. Oswalda po atentáte rýchlo zadržali, no súdu sa nedočkal, keďže krátko na to zastrelili. Udalosti spred polstoročia však stále pútajú pozornosť a objavujú sa mnohé teórie spochybňujúce Oswalda ako vraha Kennedyho, ktorého politika bola najmä pre republikánske kruhy neprijateľná.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Barack Obama #výročie smrti #Hrob #John Fitzgerald Kennedy