Noví českí poslanci prvýkrát zasadali v snemovni

V pražskej Malej Strane sa začala v pondelok prvá schôdza Poslaneckej snemovne v tomto volebnom období.

25.11.2013 16:29
debata

Hneď ako všetci zákonodarcovia zložili poslanecké sľuby, schôdzu prerušili. Pokračovať v nej budú v stredu 27. novembra. Vtedy začnú voliť predsedu a podpredsedov dolnej komory, rozhodnú o počte parlamentných výborov a prerokujú tiež obsadenie mandátového a imunitného výboru. Hneď prvé stretnutie sa tiež musí zaoberať zákonnými opatreniami, ktoré po rozpustení snemovne prijal Senát. Informoval o tom portál Českej televízie.

Pondelok bol najkrajnejším termínom, kedy sa ustanovujúca schôdza dolnej komory mohla konať. Poslanci sa totiž musia zísť najneskôr mesiac od volieb a tie prebehli v piatok 25. a v sobotu 26. októbra.

Podľa rokovacieho poriadku snemovne zvolala prvú schôdzu jej bývalá šéfka Miroslava Němcová (ODS), ktorá zhromaždeniu predsedá dovtedy, kým si poslanci zvolia nového predsedu. Post šéfa dolnej komory si ako víťaz volieb nárokujú sociálni demokrati a navrhujú Jana Hamáčka (ČSSD).

Pri obsadení podpredsedníckych kresiel, respektíve v ich počte, naďalej panujú nejasnosti. Ak by sa strany zhodli na podpredsedoch, po jednom by tieto funkcie obsadilo hnutie ANO, KSČM a TOP 09. O štvrtej sa musí rozhodnúť medzi ODS, Úsvitom a ľudovcami (KDU-ČSL). Poslední menovaní už skôr avizovali, že na obsadení tejto funkcie netrvajú.

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Česko #Poslanecká snemovňa