Ukrajinská opozícia zvoláva proti vláde posily z regiónov

Opoziční predáci vyzvali všetkých Ukrajincov, aby prišli do Kyjeva, kde sa rozhoduje o osude krajiny. Režim vraj váha, či s protestujúcimi vyjednávať, alebo použiť silu.

01.12.2013 07:55 , aktualizované: 20:31
Ukrajina, protest, demonštrácia Foto: ,
V Kyjeve sa ostro demonštruje proti vláde.
debata (249)

Uviedla to agentúra Interfax s odvolaním sa na výroky opozičných politikov na večernej tlačovej konferencii.

„Obraciame sa dnes k celej Ukrajine. Príďte, prosím, do Kyjeva na Námestie nezávislosti. Tu sa odohráva hlavný boj o Ukrajinu,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu strany Vlasť Arsenij Jaceňuk. Súčasne uistil, že o všetkých bude v metropole postarané. Dostanú teplé jedlo aj nápoje.

Oleh Ťahnybok z nacionalistickej strany Sloboda tvrdil, že režim vraj zvažuje dva možné scenáre: „Prvá je ohlásiť rozpustenie vlády a pristúpiť na vyjednávanie s protestujúcimi,“ povedal a dodal, že druhá varianta „emisárov Kremľa“ počíta s násilným zásahom proti demonštráciám. „My ale vytrváme, budeme sa brániť a trvať na našich požiadavkách,“ zdôraznil.

Predseda parlamentu Volodymyr Rybak medzitým navrhol v pondelok usporiadať „okrúhly stôl“ medzi znepriatelenými stranami. „Mimoriadna porada“ sa podľa ruskej televízie odohrala u prezidenta Viktora Janukovyča, vraj s účasťou ministra vnútra a kyjevského starostu.

Jaceňuk navrhol začať v pondelok protestovať pred sídlom vlády. „Máme jasný plán. Našou základnou požiadavkou na zajtra je demisia vlády,“ povedal novinárom. „Hlavnou úlohou je demisia Janukovyča, ale jej začiatkom bude odstúpenie vlády,“ dodal.

Buldozérom za prezidentom

Skupina mladých demonštrantov v Kyjeve sa za pomoci buldozéra pokúsila preraziť zátarasy v ulici, kde sídli prezidentská kancelária. Polícia opakovane použila na rozohnanie davu slzný plyn aj ohlušujúce granáty, z druhej strany lietali Molotovove koktaily. Na mieste sú aj kordóny špeciálnych jednotiek Berkut.

Potýčky vraj majú podľa servera newsru.ua na svedomí provokatéri, „vykrikujúci heslá ukrajinsky, ale medzi sebou hovoriaci rusky“.

Predáci ukrajinskej opozície sa medzitým dištancovali od násilností pred prezidentskou kanceláriou, ktoré podľa nich majú poslúžiť Janukovyčovi ako zámienka na vyhlásenie výnimočného stavu. Pri stretoch „utrpela rôzne zranenia stovka policajtov“, povedala hovorkyňa kyjevskej polície. Spravodajca AFP sám videl troch zranených demonštrantov.

Ukrajinský Kyjev zaplnili demonštranti.

Nacionalisti v radoch demonštrantov vtrhli do kyjevskej radnice a prinajmenšom časť budovy obsadili, potvrdil pre Reuters ich predák nacionalistickej strany Sloboda Oleh Ťahnybok. Demonštranti údajne obsadili tiež sídlo odborov.

Opozičný vodca Vitalij Kličko, pravdepodobný kandidát na prezidenta v budúcich voľbách, opäť vyzval šéfa štátu Viktora Janukovyča a jeho vládu na odstúpenie. „Kradnú náš sen. Ak vláda nechce plniť vôľu ľudu, tak takáto vláda, takýto prezident nebudú. Bude tu nová vláda a nový prezident,“ povedal podľa Reuters pred tisíckami demonštrantov.

Predák Ťahnybok vyhlásil začiatok „celoštátneho štrajku“ s tým, že „od tejto minúty zostávame na Námestí nezávislosti“. „To už nie je demonštrácia, to je revolúcia,“ vyhlásil ďalší rečník, Jurij Lucenko.

Na nohách je údajne pol milióna demonštrantov

Desiatky tisíc stúpencov ukrajinskej opozície opäť demonštrujú v Kyjeve, hoci úrady masové akcie v centre mesta zakázali. Ukrajinská vláda pohrozila ďalšími zásahmi polície. Napriek tomu dav asi 100 000 ľudí podľa agentúry AP vyhnal policajtov z Námestia nezávislosti, kde ťažkoodenci v sobotu ráno proti demonštrantom tvrdo zasiahli.

Podľa agentúry Reuters ide o najväčšiu opozičnú akcii v ukrajinskej metropole od čias „oranžovej revolúcie“ pred deviatimi rokmi.

„Odhadnúť celkový počet demonštrantov v uliciach nie je možné, ale podľa rôznych odhadov je ich oveľa viac ako 100 000 ľudí,“ napísala agentúra Interfax. Organizátori podľa servera newsru.com hovoria o pol milióne demonštrantov. Protivládne demonštrácie s heslami „Janukovyča na stromček!“, „Preč s režimom!“ či „My sme pre EÚ!“ sa podľa serveru odohrávajú aj v ďalších ukrajinských mestách, skôr však za účasti stoviek až tisícok ľudí.

Ukrajinská opozícia vyzvala ešte v sobotu na pokračovanie demonštrácií a oznámila, že už pripravuje celonárodný štrajk. Ukrajina odstúpila od podpisu kľúčových dohôd s EÚ z „národnobezpeč­nostných“ dôvodov, pričom vláda pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska. Masové protesty sa z tohto dôvodu v Kyjeve konajú už vyše týždňa.

Situácia na Námestí nezávislosti v Kyjeve - naživo.

Poriadková polícia v noci na sobotu tvrdo zasiahla proti demonštrantom. Výsledkom sú desiatky zranených a zadržaných. Policajný zásah kritizovala EÚ aj USA a ukrajinská opozícia vyzvala na konanie predčasných prezidentských a parlamentných volieb. Kyjevský oblastný súd na žiadosť starostu mesta zakázal v sobotu všetky protesty v centre metropole. Zákaz platí až do 7. januára budúceho roku.

Feministky vykonali potrebu na Janukovyčovu fotku

Skupinka polonahých aktivistiek feministického hnutia Femen sa v nedeľu vymočili na fotografie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča pred ukrajinskou ambasádou v Paríži. Mladé ženy podľa agentúry AFP vysvetlili, že tým reagovali na podľa nich odsúdeniahodný tvrdý policajný zákrok proti demonštrantom v Kyjeve.

Päť príslušníčok protestného hnutia Femen prišlo krátko pred 9.30 k budove ambasády tradične s obnaženými prsiami. Na tele mali nápisy „Yanukovych piss off“ (Janukovyč, vypadni). Stiahli si spodnú bielizeň, urobili malú potrebu na fotografie kritizovaného najvyššieho ukrajinského predstaviteľa. Nakoniec sa obliekli a v pokoji odišli.

Odsúdili tiež vplyv, ktorý má podľa nich ruský prezident Vladimir Putin na Kyjev. „Prišli sme, aby sme povedali Európe, že potrebujeme pomôcť,“ vyhlásila šéfka hnutia Inna Ševčenková, ktorá vo Francúzsku tento rok získala azyl.

249 debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #protest #Kyjev #Júlia Tymošenková #Ukrajina