Princ Harry vyrazil na charitatívne preteky na Južný pól

Britský princ Harry v nedeľu vyrazil na dlho plánovaný charitatívne závod, v ktorom budú tri tímy vojnových invalidov súťažiť, kto skôr dorazí na Južný pól.

01.12.2013 17:51
princ Harry Foto:
Princ Harry v Antarktíde.
debata (5)

Začiatok expedície pôvodne plánovali na sobotu, ale oneskoril sa pre zlé počasie, ktoré teraz panuje v Antarktíde. Pretekári majú pred sebou 15 dní cesty, počas ktorej musia v snehu a mraze na lyžiach uraziť 280 kilometrov napriek tomu, že väčšina z nich prišla vo vojne o končatiny.

Podujatie organizuje dobročinná organizácia Walking With The Wounded (Ideme sa zranenými), ktorej patrónom je princ Harry. Týmto trochu extrémnym spôsobom chce poukázať na to, s čím sa musia vojnoví veteráni po návrate z boja potýkať. Dúfa tiež, že sa mu podarí získať darcov, ktorí venujú peniaze na rehabilitáciu zranených, na sociálne programy pre veteránov alebo na pomoc pozostalým rodinám.

K južnému pólu zamierili tri sedemčlenné tímy. Ten s princom Harrym reprezentuje Britániu, ďalšie dva Spojené štáty a krajiny Britského spoločenstva. V Harryho skupine sú vojaci a vojačky, ktorí slúžili v Afganistane či Iraku. Niektorým chýba ruka, iným noha – jeden účastník ale prišiel dokonca o obe dolné končatiny a cestu absolvuje s protézami.

V Antarktíde teraz panujú drsné podmienky. Teplota je asi mínus 27 stupňov Celzia, pre silný vietor je však vonku subjektívne ešte oveľa väčšia zima. Počas úvodnej etapy musia v týchto podmienkach pretekári absolvovať asi 12 kilometrov.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #princ Harry #Antarktída #Južný pól