Predpoludním potom tlačová služba vojsk ministerstva vnútra potvrdila, že do Kyjeva presúva ďalšie jednotky. Oživila tak špekulácie, že sa chystá vyhlásenie výnimočného stavu, aj keď hovorca vlády to predtým poprel.
O tom, že sa prezident Viktor Janukovyč vraj pripravuje na takéto mimoriadne opatrenia, hovoril predák opozičnej strany Vlasť (Baťkivščyna) Arsenij Jaceňuk. Hovorca vlády ale podľa ukrajinských médií v pondelok tvrdil, že o zavedenie výnimočného stavu v krajine zatiaľ nešlo. Úrad prezidenta navyše uviedol, že normálne pokračujú prípravy na návštevu Číny, za ktorou má hlava štátu odletieť v utorok.
Obavy z výnimočného stavu podporilo oznámenie vojsk ministerstva vnútra, že v Kyjeve je už 1 000 nových vojakov a že ďalšie posily do hlavného mesta pribudnú. Zdôvodnenie, že posily majú predovšetkým vystriedať tých vojakov, ktorí už dlhú dobu zaisťujú poriadok pri administratívnych budovách v hlavnom meste, veľa pokoja neprinieslo.
Budovu chráni štvorradový policajný kordón
Protestujúci v pondelok ráno zablokovali všetky vchody do sídla vlády a so slovami „je štrajk“ dovnútra nepustili nikoho zo zamestnancov úradu. Nie je tam ani premiér Mykola Azarov, ktorý zatiaľ neprišiel. Podľa agentúry Interfax – Ukrajina je na nádvorí sídla vlády osem autobusov plných príslušníkov špeciálnej zásahovej jednotky, ktorí však zatiaľ proti demonštrantom nič nepodnikajú.
ITAR-TASS napísal, že pri budove stojí policajný kordón v štyroch radoch. Podľa médií sa päť až šesťtisíc protestujúcich premiestnilo k sídlu Azarovho kabinetu z Námestia nezávislosti, kde po víkendových zrážkach s policajnými komandami panoval do pondelňajšieho rána pokoj.
Najvytrvalejší odporcovia vlády, ktorí na mieste vydržali do rána napriek mrholeniu a teplote niečo málo nad nulou, si postavili stany a zohrievali sa u početných ohníčkov.
Po odchode davu k vládnej budove bolo námestie takmer prázdne, ale ďalší ľudia tam potom začali opäť prichádzať. Agentúra Interfax – Ukrajina ich počet dopoludnia odhadla na päťtisíc. Kyjevský správny súd pritom v nedeľu na žiadosť radnice až do 7. januára zakázal zhromažďovanie sa na niektorých miestach v centre metropoly, vrátane Námestia nezávislosti.
Situácia v Kyjeve sa cez víkend dramaticky vyostrila po tom, čo polícia v sobotu ráno tvrdým zákrokom „vyčistila“ Námestie nezávislosti od študentov protestujúcich proti nepodpísaniu dohody o pridružení Ukrajiny k Európskej únii. V nedeľu však na rovnaké miesto prišli protestovať oveľa väčšie davy, prinajmenšom okolo 100 000 ľudí, ale agentúry píšu až o 350 000 osobách.
Účastníci protestov v nedeľu obsadili kyjevskú radnicu a tiež sídlo provládnych odborov. Na oboch miestach zatiaľ panuje pokoj.
Demonštrantov v Kyjeve podporili aj iné mestá
Opoziční predstavitelia v nedeľu večer vyzvali Ukrajincov z celej krajiny, aby prišli do Kyjeva podporiť úsilie zosadiť vládu a prezidenta. Do hlavného mesta už vraj mieria obyvatelia najmä zo západných častí krajiny, kde má proeurópska opozícia tradične silné zastúpenie. Starosta Ľvova vyzval k podpore protestu a varoval, že miestna polícia bude mesto brániť, ak tam centrálna vláda pošle svoje posily.
Vedenie Ivano-Frankivsku tiež otvorene podporilo revoltu, keď sa pridalo k štrajku, ktorú v meste vyhlásil opozičný štáb. Štrajk vyhlásilo aj mesto Ternopil.
Interfax – Ukrajina informovala, že Jaceňuk na pondelňajšom rokovaní parlamentnej Zmierovacej rady vyhlásil, že prvým bodom utorkového zasadnutia zákonodarného zboru musí byť demisia vlády a ukončenie politických represií, vrátane prepustenia väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej a ďalších odporcov vlády. Neskôr on a ďalší predstavitelia opozičných strán rokovanie opustili. Podľa kyjevskej mestskej správy v posledných dňoch vyhľadalo počas protestov lekársku pomoc 165 ľudí, z ktorých 105 bolo hospitalizovaných.