V Kyjeve sa demonštranti snažia blokovať vládu, tá sa však zišla

Opoziční demonštranti sa v Kyjeve naďalej snažia blokovať sídlo ukrajinskej vlády, aby si vynútili jej demisiu.

04.12.2013 11:10
debata (4)

Napriek tomu však ministri podľa agentúry Reuters dokázali na zasadnutie prísť. Ešte predtým vláda na svojom webe oznámila, že jej rokovanie sa začne „ako zvyčajne“. „Výkonná moc pracuje nepretržite, kontroluje situáciu v štáte,“ vyhlásil podľa agentúry Interfax premiér Mykola Azarov. V priamom televíznom prenose zo zasadania vlády varoval pred ďalšou eskaláciou napätia.

„Parlament vyslovil vláde dôveru a to je skutočnosť, ktorú by opozícia a naši partneri v cudzine mali akceptovať. Vyzývam na ukončenie eskalácie politického napätia,“ povedal podľa AFP.

Demonštrantom žiadajúcim užšie vzťahy s Európskou úniou následne odkázal, že „dôvod na pouličné protesty sa vyčerpal“. Zároveň ich varoval, že „vaši vodcovia vás vedú k zločinu“. Každý by si podľa premiéra mal uvedomiť, že ústava a zákony platia a nikomu nie je dovolené ich porušovať, inak si za to budú zodpovedať.

Demonštrácie v metropole a v ďalších ukrajinských mestách vypukli po tom, čo ukrajinské vedenie odmietlo podpísať dohodu o pridružení s Európskou úniou, ktorá by Ukrajinu vzdialila od Ruska a priblížila Západu. Opozícia chce odstúpenie Azarovovej vlády i prezidenta Viktora Janukovyča a vypísanie predčasných prezidentských a parlamentných volieb.

Demonštranti, ktorí prišli z námestia Nezávislosti, v stredu od skorého rána blokujú podľa agentúry Interfax hlavný vchod do sídla vlády a tiež niektoré bočné. Avšak, jedna z brán zostáva voľná pre príchod ministrov, pretože všetky prístupy k nej kontroluje polícia a vojaci ministerstva vnútra.

„Hanba!“ a „Demisiu!“ Vykrikovali demonštranti, ktorých počet agentúra AFP odhadla približne na stovku. Podľa serveru Newsru.com je pri sídle ukrajinskej vlády okolo 500 demonštrantov, podľa agentúry Interfax cez 1 500 a to z radov nacionalistickej strany Sloboda.

Na námestí Nezávislosti zostávajú podľa agentúry AP tisíce ľudí, ktorých vytrvalosť podporujú svojimi modlitbami i pravoslávni kňazi. Ani vláda však nejaví žiadne známky ochoty ustúpiť a tak sa vyhrotená situácia zdá byť ďaleko od rozuzlenia. Polícia v sobotu ráno násilne vypratala námestie Nezávislosti v centre Kyjeva. Približne tri desiatky demonštrantov pritom utrpeli zranenia. Následne, pod tlakom protestujúcich davov, úrady sľúbili vyšetrovanie a náčelník kyjevskej polície musel odstúpiť. Opozícii sa však nepodarilo vynútiť si odvolanie vlády v parlamente.

Premiér Azarov vyhlásil, že v stredu sa má jedna ukrajinská delegácia vydať do Bruselu, aby pokračovala v rokovaniach o dohode s EÚ za výhodnejších podmienok pre Kyjev. Druhý tím vyjednávačov má však zamieriť do Moskvy na rozhovory o strategickom partnerstve. Hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ podľa Interfax uviedla, že Brusel nemieni rokovania o asociačnej dohode znovu otvárať.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #protest #Janukovyč #Kyjev #Azarov #Ukrajina