Tvrdí to denník Washington Post s odvolaním sa na úradníkov, ktorí si priali zostať v anonymite. NSA tak podľa denníka okrem iného ľubovoľne zhromaždí ročne záznamy o pohybe desiatok miliónov Američanov, ktorí cestujú do zahraničia. Údaje ukazujú, že NSA môže sledovať pohyb takmer akéhokoľvek mobilného telefónu na svete a zmapovať vzťahy medzi užívateľmi mobilných telefónov.
Podľa denníka výkonný analytický počítačový program nazývaný Co-Traveler spracuje dáta miliárd nič netušiacich ľudí a podľa pohybu ich telefónov vypracuje štruktúru vzťahov medzi nimi. Keďže NSA nevie, ktorú časť dát by mohla potrebovať, uchováva až 27 terabajtov informácií, čo je viac než dvojnásobok textového obsahu tlačených zbierok Knižnice Kongresu, upozornil denník.
Vlani vraj NSA vo svojich vnútorných dokumentoch uviedla, že objemy dát sú také veľké, že prekonávajú jej schopnosť spracovania a uchovania. Hovorca NSA Shawn Turner sa k správe odmietol vyjadriť, tvrdí agentúra AP.
Obamovi zakázali iPhone, obmedzujú mu aj emaily
Americký prezident Barack Obama v stredu priznal, že nemôže z bezpečnostných dôvodov na komunikáciu používať populárny iPhone. Namiesto neho si však vymohol používanie iného moderného zariadenia, ktorým je špeciálne upravený Blackberry. To je údajne oveľa imúnnejšie voči odpočúvaniu či inému ilegálnemu spôsobu získavania informácií o najmocnejšom mužovi sveta.
Tento typ takzvaného smartphonu si šéf Bieleho domu obľúbil a používa ho napriek výhradám tajných služieb USA. Obama sa totiž opakovane sťažuje na nedostatočný bezprostredný kontakt s okolitým svetom, keďže informácie dostáva prostredníctvom svojich poradcov alebo médií. Biely dom v tejto súvislosti dodal, že pre obavy z nabúrania sa do jeho telefónu je veľmi obmedzená aj Obamova možnosť komunikovať cez emailovú adresu.