Aby vláda veľkej koalície vznikla, musia zmluvu ešte schváliť členovia SPD vo vnútrostraníckom referende, ktorého výsledky sa očakávajú v sobotu. Za CDU rozhodovalo o koaličnej zmluve širšie vedenie strany na zasadnutí v Berlíne. Zo 167 delegátov sa dvaja zdržali, proti koaličnej zmluve nehlasoval nikto.
Podľa Merkelovej koaličná dohoda umožní, aby Nemecko bolo za štyri roky lepšou krajinou ako je dnes. Časť CDU pritom koalíciu odmietala, kresťanskí demokrati podľa nespokojných straníkov príliš ustúpili socialistom.
„Koaličná zmluva nám dáva možnosť aj naďalej podporovať politiku, ktorá Nemecku prospieva,“ povedala počas dňa Merkelová, pričom nemeckú vládu vedie už osem rokov. Priznala však, že by pre stranu bolo jednoduchšie pokračovať v koalícii s liberálnou FDP z predchádzajúceho volebného obdobia. Liberáli ale v septembri neuspeli vo voľbách do Spolkového snemu.
Kancelárka priznala, že strana musela pristúpiť pri rokovaniach s SPD ku kompromisom. Napríklad v otázke plošnej minimálnej mzdy vo výške 8,5 eura za hodinu podľa Merkelovej dala SPD už na začiatku rokovania jasne najavo, že bez prijatia jej návrhu žiadna vláda nevznikne.
Merkelová ale zdôraznila, že vďaka ústupkom v niektorých oblastiach sa v koaličnej zmluve podarilo zakotviť niektoré zásadné programové body CDU. Kancelárka zdôraznila dohodu, že sa nebudú zvyšovať dane, čo je podľa nej zásadné pre zachovanie pracovných miest. Ocenila tiež zachovanie záväzku na vyrovnaný alebo prebytkový štátny rozpočet od roku 2015.
Kritici: CDU vraj vykročila príliš doľava
Z CDU ale v predvečer rokovaní zaznievali kritické hlasy na výsledok vyjednávania. „Nemôžeme túto koaličnú zmluvu podporiť,“ povedal vo spravodajskej televízii N-TV predseda hospodárskej rady CDU Kurt Lauk, ktorý patrí medzi popredných zástupcov takzvaného hospodárskeho krídla strany. Podľa Lauka CDU príliš ustúpila požiadavkám socialistov a vykročila príliš doľava od vlastného programu.
Lauk kritizoval predovšetkým plán na zavedenie plošnej minimálnej mzdy. Podľa neho takýto krok povedie k zvýšeniu nezamestnanosti mladých ľudí a ľudí s nižším vzdelaním. Kriticky sa ku koaličnej zmluve vyslovuje tiež organizácia mladých kresťanských demokratov. Šéf mládežníckej organizácie CDU Philipp Missfelder vyhlásil, že kompromisy, ktoré kresťanskí demokrati s SPD uzavreli, dopadnú predovšetkým na jeho generáciu.
Podpredseda poslaneckého klubu CDU Michael Kretschmer pre pondelkové vydanie denníka Leipziger Volkszeitung povedal, že koalícia s SPD nie je pre kresťanských demokratov žiadnym vysneným spojenectvom, ale jedinou možnosťou pre vznik stabilnej vlády. Vyhlásil, že cieľom CDU pre budúcnosť musí byť, aby sa od budúceho volebného obdobia zaobišla bez spolupráce s SPD.
Konzervatívny blok CDU/CSU drvivo zvíťazil v septembrových parlamentných voľbách, k väčšine v Spolkovom sneme mu ale chýbajú štyria poslanci. Z dolnej komory nemeckého parlamentu pritom vypadli doterajší liberáli, ktorí boli menším partnerom vo vláde Merkelovej. CDU/CSU preto v uplynulých dvoch mesiacoch vyrokovala koaličnú spoluprácu s SPD. CDU by zmluvu mala schváliť v pondelok, jej sesterská bavorská CSU tak urobila na konci novembra. Sociálni demokrati o zmluve hlasujú vo vnútrostraníckom referende, jeho výsledky sa očakávajú v sobotu.