Aktivisti označujú rozhodnutie súdu za ranu v boji za práva gayov a lesbičiek. Informoval o tom spravodajský server BBC News. Indický najvyšší súd zvrátil prelomový verdikt súdu v metropole Dillí z roku 2009, ktorý homosexuálny styk dekriminalizoval. Najvyšší súd svoj krok zdôvodnil tým, že meniť zákony má parlament, a nie súdy.
Koloniálny zákon, ktorého platnosť obnovili, styk medzi homosexuálmi hodnotí ako „zločin proti prirodzenosti“. Po tom, čo ho v roku 2009 súd v Dillí zrušil, obrátilo sa niekoľko politických, náboženských a ďalších skupín na úrady s petíciami, v ktorých žiadali návrat koloniálneho zákona. Podľa dopisovateľov BBC bol spomínaný zákon v Indii len výnimočne používaný na trestné stíhanie homosexuálov za dobrovoľný sex, polícia ho ale vraj často využívala na zastrašovanie gayov a lesbičiek.
Indický minister spravodlivosti Kapil Sibal novinárom povedal, že vláda bude rozhodnutie najvyššieho súdu rešpektovať. Neoznámil ale, či kabinet plánuje zmenu zákona. Podľa analytikov nemožno vydanie novely zákona v blízkej dobe očakávať, pretože na budúci rok sú v Indii naplánované parlamentné voľby.
Bojovníci za práva homosexuálov označili rozhodnutie najvyššieho súdu za sklamanie. „Sme rozhorčení… Toto rozhodnutie je ranou pre rovnoprávnosť a dôstojnosť ľudí,“ vyhlásil zástupca indickej pobočky ľudskoprávnej organizácie Amnesty International. „Je ťažké necítiť sklamanie nad týmto verdiktom, ktorý vracia Indiu o niekoľko storočí v jej odhodlaní chrániť základné ľudské práva,“ dodal.