Putin v posolstve o stave krajiny: Rusko netúži po hegemónii

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vo svojom každoročnom posolstve o stave krajiny vyjadril nádej na politické riešenie krízy na Ukrajine.

12.12.2013 12:29
Vladimir Putin, Rusko, televízor Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin s prihovoril ľudu.
debata (23)

Vyhlásil zároveň, že Rusko sa neusiluje o to, aby sa stalo globálnou alebo regionálnou superveľmocou, a kritizoval, že v Európe zostávajú rozmiestnené strategické obranné rakety.

„Dúfam, že všetky politické sily v krajine (na Ukrajine) dosiahnu dohodu v záujme ukrajinského ľudu a nájdu riešenie všetkých problémov, ktoré sa nahromadili,“ uviedol Putin o pokračujúcich masových demonštráciách v Kyjeve, ktoré vyvolalo rozhodnutie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča nepodpísať pripravenú dohodu s Európskou úniou.

Putin povedal, že colná únia, do ktorej chce Rusko zahrnúť aj Ukrajinu, sa zakladá na rovnosti všetkých členov a prinesie Kyjevu hospodárske výhody. Moskva sa podľa ruského prezidenta rozhodne nesnaží získať nadvládu nad regiónom.

„Neusilujeme sa o to, aby nás označovali za superveľmoc… ani sa nesnažíme nikoho učiť, ako má žiť,“ vyhlásil Putin. Agentúra Reuters označila tento výrok za skrytú kritiku na adresu Spojených štátov. Putin zdôraznil, že jeho krajina „netúži po globálnej alebo regionálnej hegemónii“.

Putin: Ekonomické problémy Ruska sú najmä domáceho pôvodu

Putin vo svojom prejave v Kremli pred zákonodarcami, ministrami, sudcami, duchovnými a ďalšími predstaviteľmi ruskej spoločnosti tiež pripomenul otázku Iránu, ktorý nedávno podpísal dohodu so západnými štátmi, v ktorej sľúbil zastaviť svoj ​​jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií. Putin v tejto súvislosti kritizoval protiraketový štít západných krajín, keď povedal, že aj keď problém Iránu bol vyriešený, zostávajú v Európe rozmiestnené rakety.

„Sme si dobre vedomí toho, že tieto raketové obranné systémy sú obranné len podľa mena. V skutočnosti sú dôležitou súčasťou strategického útočného potenciálu,“ povedal Putin. Na domácej scéne označil Putin za jeden z najväčších problémov krajiny etnické napätie, ktoré vyvolávajú zločinecké skupiny z odtrhnutých južných oblastí Ruska a takzvaní ruskí nacionalisti.

Väčšinu svojho viac ako hodinového prejavu Putin venoval ekonomike a prvýkrát pripustil, že ekonomické problémy Ruska sú predovšetkým domáceho pôvodu. Uistil ale, že dodrží svoje záväzky, ktoré dal na začiatku svojho tretieho prezidentského obdobia minulý rok.

„Hlavné dôvody spomalenia ekonomiky nie sú vonkajšie, ale vnútorné,“ povedal Putin s tým, že hlavnou príčinou je nízka produktivita práce. „Ekonomický cyklus sa môže meniť a mení sa, ale nie je dôvod hovoriť o prehodnotení našich cieľov,“ dodal Putin, ktorý okrem iného hovoril o krokoch zameraných na tvorbu pracovných miest, rozvoj firiem, postih korupčného konania alebo zabezpečenie návratnosti štátnych investícií a dotácií.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #prejav #Vladimir Putin