Rakúska ľavica a pravica sa dohodli na veľkej koalícii

12.12.2013 16:14

Dve hlavné rakúske politické strany sa vo štvrtok dohodli na vytvorení novej "veľkej" vládnej koalície.

Tú bude tvoriť pravicová Rakúska ľudová strana (ÖVP) Michaela Spindeleggera a Sociálnodemokra­tická strana Rakúska (SPÖ) doterajšieho premiéra Wernera Faymanna. Ten s najväčšou pravdepodobnosťou zostane kancelárom aj naďalej. Obe strany dominovali na domácej politickej scéne od roku 1945, ich popularita však v posledných rokoch rapídne poklesla a v uplynulých voľbách dosiahli parlamentnú väčšinu len tesne a spolu vôbec najhorší výsledok v povojnových dejinách.

Sociálni demokrati a konzervatívci tvoria koalíciu od roku 2008, ich nezhody a korupčné škandály však odradili mnohých voličov napriek tomu, že životná úroveň v krajine zostáva bez ohľadu na finančnú krízu jednou z najvyšších v Európe. Sklamaní voliči vo voľbách, ktoré sa uskutočnili 29. septembra, preto vo veľkých počtoch hlasovali za krajne pravicovú euroskeptickú Stranu slobodných Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho. Socialistická SPÖ napokon získala 27 percent, konzervatívna ÖVP 24 percent a FPÖ viac ako 20 percent.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rakúsko #SPÖ #ÖVP #veľká koalícia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku