Na podujatí Európskeho novinárskeho centra odpovedal vybraným zástupcom médií z krajín EÚ. "Nie je to tak, že dohoda je zameraná proti Číne,“ reagoval na jednu z otázok Pravdy De Gucht, ktorý ma v Európskej komisii na starosti oblasť obchodu.
O dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi aj mnoho politikov hovorí, že nejde len o ekonomickú stránku veci, ale aj o geopolitickú. Ako vy vnímate tento zahraničnopolitický aspekt?
Je to dohoda, ktorá má geopolitický význam. Európska únia a Spojené štáty sú dve najväčšie ekonomiky. Ak sa my dvaja dáme dokopy, má to značný význam, však? Nerokujeme o fazuľkách. Takže, ako vravím, ide tiež o geopolitický význam dohody. Mali by sme sa však držať aj podstaty. V dohode ide o nové pracovné miesta a hospodársky rast. Ešte sa uvidí, či to, čo spoločne urobíme, bude štandardom pre ostatných. V každom prípade nám však tí druhí nebudú môcť nanútiť svoje pravidlá. Ekonomická hodnota tejto dohody je 300 miliárd eur. Sto miliárd eur pre tých, čo ani nie sú jej súčasťou. Vytvárame oveľa integrovanejší trh nielen pre nás, ale i pre iných.
Aký však bude geopolitický dosah?
Niekedy sa hovorí o tom, že dohoda medzi USA a EÚ je zameraná proti Číne. Nie je to tak. Debatujeme napríklad o otázke elektrických áut. Pridalo sa Japonsko, požiadala o to aj Čína. Sme radi, že k tomu došlo. Je dobré, že sa veľké ekonomiky pridajú k celosvetovým štandardom.
Hovoríte o pracovných miestach a hospodárskom raste. Vieme však naozaj, že to bude fungovať? Získajú z dohody všetci?
Požiadali sme nezávislé inštitúcie, aby k tomu urobili štúdie. Ak nie sme spokojní s tým, do akej hĺbky idú, jednoducho ich pošleme preč. Nevieme ešte presne, ako bude vyzerať zmluva. Odhadli sme dosahy v stave, v akom sme teraz. Keď budeme mať dohodu, urobíme to znovu. Pre mňa je však jednoznačne jasné, že bude dôležitá z hľadiska pracovných miest, ekonomického rastu, otvorenia nových trhov. Nepoznám ekonóma, ktorý by tvrdil, že dohoda nás poškodí. Nepustím sa do argumentácie, koľko presne čoho získame. Budeme však z toho profitovať. Je to ďalší krok v globalizácii. Robíme to s USA a verím, že sa pridajú ďalší.
Na budúci rok sa konajú voľby do Európskeho parlamentu, bude nová eurokomisia. Ovplyvní to proces rokovaní? Dá sa odhadnúť, kedy sa dohoda uzavrie?
Z technického hľadiska by bola Európska únia schopná urobiť to do konca roka 2014. Máme niečo, čo sa dá nazvať rýchlym procesom. Ak sa dohodneme, predložíme to europarlamentu na ratifikáciu. Ten to potom môže odsúhlasiť. Alebo nie. V USA to tak nie. Keď sa dohoda dostane do amerického Kongresu, ten k nej môže pridávať dodatky. Takto to však nemôže fungovať. Americká strana to musí vyriešiť. Ako som však už povedal, z pohľadu EÚ dohodu môžeme uzavrieť do konca budúceho roka.
Viete odhadnúť, ako budú vyzerať rokovania o voľnom obchode s Čínou? Môže byť dohoda s USA vzorom?
Skôr či neskôr k tomu dôjde. To je jasné. Jasné je však aj to, že to nebude počas môjho mandátu (ten sa končí na jeseň 2014, pozn. red.). EÚ s Čínou rokuje o investíciách. USA vedú tieto rozhovory od roku 2008. Príliš sa nepohli. Amerika a únia hovoria, že to nemá byť len o ochrane investícií, ale tiež o prístupe na trh. Čo sa týka dohody o voľnom obchode s Washingtonom ako predobrazu pre niečo podobné s Pekingom, treba s uvedomiť, že tam by boli ambície nižšie. V prípade Číny predsa stále ide len o rozvíjajúcu sa, nie rozvinutú ekonomiku.
Pomôže voľný obchod skôr členským krajinám s priemyselnou základňou v strednej a severnej Európe ako juhu, kde prevládajú služby?
Z dohody bude mať niečo celá Európa, ale rôznym spôsobom. Nedá sa automaticky povedať, že priemyselné krajiny získajú viac. Profitovať bude spoločnosť, ktorá má k dispozícií produkt, o ktorý je záujem na iných trhoch. Je to aj možnosť pre malých a stredných podnikateľov. V podobe USA im ponúkame približne rovnako veľký trh, ako je európsky, aj s právnymi zárukami.
Ovplyvnil škandál americkej Národnej bezpečnostnej agentúry, ktorá sledovala aj európskych politikov, rokovania?
V prvom rade musím povedať, že to, čo sme sa dozvedeli, je absolútne neakceptovateľné. Vravím však, že máme pokračovať v rokovaniach, hoci sa vyskytli aj iné hlasy. Nechcem však ísť ďalej preto, že ma škandál nenahneval. Neexistuje dobré vysvetlenie, aby USA sledovali nemeckú kancelárku. Najlepšie však bude, keď sa pokúsime vytvoriť pravidlá, urobíme poriadok. Budeme o tom diskutovať s Američanmi s jasne nastavenými hranicami, ktoré súvisia so súkromím. Čo sa týka mňa, určite nehovorím všetko, na čo myslím. V žiadnom prípade nie počas rokovaní. Nikto nemôže špehovať moju myseľ. Nie je to však príjemné. No nerokujem o tom, čo je príjemné, ale o záujmoch.