SPD schválila koalíciu s Merkelovej CDU

14.12.2013 16:09
Merkelová
Kancelárku Angelu Merkelovú čaká tretie funkčné obdobie. Autor:

Nemeckí stredo-ľaví sociálni demokrati (SPD) v sobotu schválili sformovanie takzvanej veľkej koalície pod vedením kancelárky Angely Merkelovej, čím odstránili poslednú prekážku pre jej tretie funkčné obdobie.

Pokladníčka strany Barbara Hendricksová uviedla, že koaličnú zmluvu podporilo 76 percent hlasujúcich z celkovo 475-tisícovej členskej základne SPD. Účasť na bezprecedentnom záväznom referende dosiahla takmer 78 percent.

Širšie vedenie kresťanských demokratov (CDU) schválilo koaličnú zmluvu dohodnutú s opozičnými socialistami už v pondelok. Sesterská CDU v Bavorsku tak spravila už v novembri. Merkelová by sa mala staronovou premiérkou stať v polovici decembra. Poslednú takzvanú „veľkú koalíciu“ dvoch najväčších strán zažilo Nemecko v rokoch 2005 až 2009.

Merkelovej blok v septembrových voľbách do Spolkového snemu zaznamenal najväčší úspech, pričom získal 311 zo 630 kresiel. Konzervatívci si však vzhľadom na chýbajúcu väčšinu museli nájsť nového koaličného partnera, keďže Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá ním bola doteraz, neprekročila hranicu pre vstup do parlamentu. Na druhej priečke so 192 kreslami sa umiestnila SPD. Koaličné rokovania brzdili najmä ekonomické otázky ako požiadavka socialistov na zavedenie minimálnej mzdy alebo zmeny v dôchodkovom systéme.

#Nemecko #CDU #Angela Merkelová #SPD
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag ružové kvety

Flower bag ružové kvety

21,99
Ružový flower pot ružové ruže a biele alstromérie

Ružový flower pot ružové ruže a biele alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk