EÚ má asociačnú dohodu s Ukrajinou stále na stole

Ponuka asociačnej dohody s Európskou úniou pre Ukrajinu stále platí. Povedal to v piatok prezident Únie Herman Van Rompuy po skončení summitu EÚ, ktorý podľa neho vyjadril "silnú podporu" mierovému demokratickému hnutiu na Ukrajine.

20.12.2013 14:03
debata (2)

Vedúci predstavitelia krajín EÚ opäť vyjadrili poľutovanie nad tým, že sa ukrajinská vláda v novembri rozhodla zablokovať pripravenú zmluvu o pridružení k EÚ a o obchodnej spolupráci, povedal Van Rompuy.

Zdôraznil, že ponuka na asociačnú dohodu pre Ukrajinu je stále na stole. Súčasne uviedol, že tento návrh nie je na úkor Ruska.

Nie je to projekt proti niekomu, ale pre niečo, dodal predseda Európskej komisie José Barroso Zdôraznil súčasne, že Ukrajina sa musí rozhodnúť slobodne. Sme pripravení ju podporovať v reformách, uviedol s tým, že asociačná dohoda znamená aj záväzok Ukrajiny voči hodnotám Európskej únie.

Ako ukazujú protesty, Ukrajinci chcú slobodu, prosperitu a stabilitu, povedal Barroso. Lídri dvadsaťosmičky sa na summite zhodli, že asociačnú dohodu s Gruzínskom a Moldavskom by mala EÚ podpísať najneskôr do augusta budúceho ruka.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #asociačná dohoda s EÚ #Ukrajina