Slávny chrám sa stane bezpečnejší

Turistom, ktorí sa na tohtoročné Vianoce vyberú do Betlehema, sa naskytne iný pohľad na Baziliku Narodenia Pána ako zvyčajne. Starobylý komplex je obstavaný lešením, prechádza najvýznamnejšou opravou od 16. storočia.

23.12.2013 08:13
Betlehem, Bazilika Narodenia Pána Foto: ,
Bazilika Narodenia Pána je obostavaná lešením. Je to jej najvýznamnejšia renovácia od 15. storočia.
debata

Renovácia sa začala pred tromi mesiacmi. Zameriava sa hlavne na strechy a okná. Návštevníci sa však nemusia obávať, že prídu o nezabudnuteľný zážitok, pretože firma, ktorá robí opravu, dostala za úlohu zabezpečiť všetkým prístup do kostola a čo najmenej ich obťažovať svojimi prácami.

Okolie vyzerá ako veľké stavenisko, ale napríklad rádovej sestre Azizy, ktorá pochádza z Eritrey, to vôbec neprekáža. „Som vďačná a šťastná, že to opravujú. Bez toho by to spadlo. Bazilika bude bezpečnejšia nielen pre návštevníkov, ale aj pre bohoslužby,“ podotkla. Bazilika je postavená nad jaskyňou, kde sa podľa kresťanskej tradície narodil Ježiš. Každý rok tam prúdia až dva milióny návštevníkov. Svätostánok, ktorého niektoré časti sú staré 1¤500 rokov, je značne zanedbaný, a tak oprava sa stala nevyhnutnosťou. Bazilika sa nachádza na zozname ohrozených pamiatok UNESCO.

Zveľadenie chrámu je finančne náročné. „Prvá časť opravy bude stáť viac ako dva milióny eur,“ poznamenal Zijád Bandak, poradca palestínskeho vodcu Mahmúda Abbása pre záležitosti kresťanov. Tretinu nákladov zaplatí palestínska samospráva. Takmer rovnaký podiel poskytli súkromné osoby a zvyšok sa pokryje z peňazí od niektorých európskych štátov. Sú to hlavne Francúzsko, Maďarsko, Rusko a Grécko.

Predpokladá sa, že prvá fáza renovácie potrvá jeden rok. Poverená je ňou talianska firma Piacenti, ktorá sa špecializuje na obnovu historických pamiatok. Jeden po druhom sa napríklad renovujú strešné trámy. „Strechu v roku 1478 majstrovsky opravili benátski tesári. Takže súčasné práce sa zameriavajú predovšetkým na konzerváciu, pričom zachováme čo najviac z pôvodných materiálov,“ povedal Giammarco Piacenti, riaditeľ rovnomennej firmy. V pláne je nahradiť iba tie časti, ktoré už nie sú funkčné, a teda neunesú záťaž strechy. „Bude ich čo najmenej a nahradíme ich porovnateľným materiálom, čiže drevom rovnakého druhu,“ dodal Piacenti. Oprava plášťa, vnútorných omietok, mozaík a fresiek príde na rad v druhej fáze. Ak sa podarí získať dostatočnú sumu, renovácie potrvajú štyri až päť rokov.

Bazilika Narodenia Pána

  • Je to najdlhšie neprestajne fungujúci kostol na svete.
  • Výstavbu začali Konštantín Veľký a jeho matka Helena v roku 327 (kostol bol dokončený o 12 rokov neskôr). Postavili ho v blízkosti jaskyne, kde sa podľa Biblie narodil Ježiš Nazaretský.
  • V šiestom storočí vyhorel; vybudovali nový, ktorý dodržiaval architektúru pôvodného. Neskôr sa jeho areál viackrát rozšíril.
  • Kostol je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Betlehem #Bazilika Narodenia Pána #chrám