Boje, ktoré majú od začiatku decembra na konte vyše tisíc obetí, však pokračujú. Kiirovi oponenti a stúpenci bývalého viceprezidenta Rieka Machara sa podľa agentúry Reuters zmocnili aj niekoľkých ropných vrtov na severe krajiny. OSN do Južného Sudánu v najbližších 48 hodinách pošle vojenské posily aj materiál.
Ťažba ropy sa v oblasti bojov zastavila. „Niektoré vrty sú v rukách povstaleckých vojakov, ktorí sú spojencami Machara,“ povedal minister ropného priemyslu Stephen Dhieu Dau. Opozícia vraj získala kontrolu nad vrtmi v štáte Jednota, v oblasti, ktorá pred zastavením ťažby produkovala denne 45-tisíc barelov suroviny. Dau oznámil, že ťažba stále pokračuje v štáte Horný Níl, kde sa denne vyprodukuje 200-tisíc barelov ropy.
Výsledok rokovaní afrických prostredníkov s Kiirom nie je jasný. Etiópsky minister zahraničia Tedros Adhanom, ktorý sa rozhovorov zúčastnil, povedal, že sa rokovalo veľmi otvorene. „Rokovali sme okrem iného o ukončení bojov a okamžitom začatí dialógu, ten umožní veci vyriešiť politickou cestou,“ podotkol. S Kiirom vyjednávali kenský prezident Uhuru Kenyatta a etiópsky premiér Hailemariam Desalegn. Kiira vo svojom vianočnom prejave povedal, že je so svojimi oponentmi ochotný začať dialóg. O sprostredkovanie rozhovorov medzi znepriatelenými stranami sa snažia najmä Spojené štáty, Nórsko, Etiópia a Európska únia.
Bezpečnostná rada OSN v utorok odhlasovala zvýšenie počtu členov mierovej jednotky OSN z 8 000 na takmer 14-tisíc ľudí. Jednotky budú vybavené ďalšími vrtuľníkmi a zbraňami. Osobitná splnomocnenkyňa OSN v Južnom Sudáne Hilde Johnsonová vyhlásila, že prvé posily a materiál by mali do krajiny doraziť v najbližších 48 hodinách. V minulých 11 dňoch v Južnom Sudáne podľa nej prišlo o život „viac ako tisíc ľudí“. Od 15. decembra, kedy sa boje začali, z domovov utieklo takmer 100-tisíc ľudí, z nich viac ako polovica hľadá útočisko pri OSN. Do Ugandy odišlo minulý týždeň 7 000 utečencov.
Boje sa podľa OSN sústreďujú v Malakale, čo je stredisko Horného Nílu. Armádny hovorca oznámil, že opozícia má v rukách polovicu mesta, ale vojaci ju vraj čoskoro porazia. Dau uviedol, že tieto boje produkciu ropy v Hornom Nílu neovplyvní.
Násilnosti dotlačili tento mladý africký stáť na pokraj občianskej a etnickej vojny. Za Kiiru stoja príslušníci jeho kmeňa Dinka, za Machara zase Nuerovia. Podľa ministra informácií Michaela Makueia Leutha doteraz Juhosudánska vláda nevytvorila s Macharom žiadny oficiálny kontakt. Ako dodal, bývalý viceprezident musí najprv ukončiť povstanie, aby sa tak stalo. Kde sa teraz Machar nachádza, nie je jasné.